Ατελείωτο πάρτι στο Λαύριο!

0

Τα Τρίκαλα δεν… κατέβηκαν ποτέ στο γήπεδο και το Λαύριο έστησε μεγάλο πάρτι, “διαλύοντας” τους αντιπάλους του με 86-56!

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ κόντρα στους άμοιρους Θεσσαλούς, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του ματς.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και στο 7ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά με 16-7, ενώ ο Βαρυτιμιάδης με καλάθι στην εκπνοή μείωσε από 23-11 στο 23-13 για τους φιλοξενούμενους, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Λαύριο συνέχισε με το πόδι στο “γκάζι” και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα (δέχθηκε μόλις 8 πόντους) πήγε στα αποδυτήρια, όντας σε θέση οδηγού με 40-21.

Με την έναρξη της επανάληψης, το πάρτι συνεχίστηκε με την διαφορά να φτάνει στα… ουράνια, με το 71-40 που αναγραφόταν στο φωτεινό ταμπλό να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία την τέταρτη περίοδο.

Πράγματι, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και το Λαύριο συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στη Basket League “σκορπίζοντας” τα Τρίκαλα με 86-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 74-40, 86-56

MVP: O Punter ήρθε από το πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, μετρώντας 19 πόντους (4/5 τρίποντα) σε περίπου 22′ συμμετοχής.

KEY-FACTOR: Oι γηπεδούχοι “βομβάρδιζαν” ακατάπαυστα έξω από τα 6,75 με εξαιρετικό ποσοστό (62%, 15/24), την ώρα που τα Τρίκαλα ευστόχησαν σε 3 μόλις τρίποντα, από τα συνολικά 23 που εκτέλεσαν!

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Mac Millan έμεινε στους 6 πόντους στα συνολικά περίπου 33 λεπτά που πάτησε παρκέ, σουτάροντας με άσχημα ποσοστά (3/10 σουτ).

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Δύσκολα μπαίνει κάποιος παίκτης σε αυτή την κατηγορία, καθώς ακόμα και ο Barlow που ήταν ο πρώτος σκόρερ των Θεσσαλών με 17 πόντους, ευστόχησε σε 7 από τις συνολικά 22 προσπάθειες που πήρε!