Ο Απόλλωνας «έκοψε» το αήττητο του Ρεθύμνου!

0

Ο Απόλλωνας έκοψε το αήττητο του Ρεθύμνου, επικρατώντας των Κρητικών με 86-78.

Ο Αγώνας
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα την αναμέτρηση με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με το Ρέθυμνο να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 19-18.

Οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι. Οι Κρητικοί βρήκαν λύσεις τόσο έξω από τα 6,75, όσο και κοντά στο καλάθι και σε συνδιασμό με την καλή τους άμυνα σε αυτό το διάστημα πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-35.

Η τρίτη περίοδος για την ομάδα του Κυπριου προπονητή ήταν καταστροφική! Ο Απόλλωνας με τους Καλινόσκι και τον Βεργίνη να κάνουν ότι θέλουν την άμυνα των φιλοξενούμενων το παιχνίδι όχι μόνο γύρισε, αλλά οι Αχαιοί τελείωσαν μάλιστα το δεκάλεπτο με το σκορ στο 65-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το γήπεδο είχε γύγει υπέρ του Απόλλωνα. Η ομάδα του Κώστα Μέξα συνέχισε να βρίσκει λύσεις και να παίζει καλά στην άμυνα, φτάνοντας ακόμα και στο +14 με τρίποντο του Καλινόσκι, με τους Κρητικούς το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78.
Απόλλων Πατρών(Μέξας): Χίκι 10, Ράσελ 10(1), Κόμπινς 9, Τσιάρας 3, Καλινόσκι 28(8), Βεργίνης 16(4), Σλαφτσάκης 2, Μπάβσιτς 4, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου, Βίτκοβατς 4
Ρέθυμνο(Κωνσταντινίδης): Αρνολντ 22(1), Φιτζπάτρικ, Σάφτενααρ 11, Τάλτον 10(2), Γιαννόπουλος 5(1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Εβάντας 11, Εντουαρντς 11(1)

MVP
O Τάιλερ Καλινόσκι τελείωσε το παιχνίδι με 28 πόντους και 8 (!) τρίποντα, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην ανατροπή της αναμέτρησης.

Key Factor
Βεργίνης και Καλινόσκι ήταν οι δύο που με δικά τους σουτ έδωσαν το έναυσμα της αντεπίθεσης για την ομάδα των Πατρινών.

Η απογοήτευση
Η άμυνα του Ρεθύμνου στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη δεν μπόρεσαν ποτέ να σταματήσουν τους Καλινόσκι και Βεργίνη.