Έκανε… στάση στην Αγία Πετρούπολη ο Ολυμπιακός

0

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στην Αγία Πετρούπολη, με αποτέλεσμα να ηττηθούν 84-78 από τη Ζενίτ και να υποχωρήσουν στο 6-3.

Image

Το ματς
Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Οι Λόιντ και Φράνκαμπ δημιουργούσαν προβλήματα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα στα πρώτα λεπτά και έτσι η Ζενίτ προηγήθηκε 10-4. Η απάντηση της ομάδας του Πειραιά ήρθε από τον Γουόκαπ για την ισοφάριση (12-12), με τον Φράνκαμπ να αντιδρά και να στέλνει τη διαφορά στο +8 (20-12), στο 7’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τα σουτ από την περιφέρεια έκαναν ένα 8-0 (20-20), αλλά στο τέλος χαλάρωσαν, με το τρίποντο του Ζαχάροφ να διαμορφώνει το 25-22 της πρώτης περιόδου.

Τα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν σερί 4-0 στη Ζενίτ για το +7 (29-22) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Λαρεντζάκης και Σλούκας αρχικά ξεκόλλησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», ενώ στη συνέχεια μπήκε στην… εξίσωση και ο Μάρτιν. Αλλά, η άμυνα δεν έδειχνε την ίδια συνέπεια, με τους Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας να κάνουν «ζημιά» και να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +9 (43-34), στο 16’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Σλούκα και Φαλ για το -4 (43-39), ωστόσο… αντίδοτο στον Φράνκαμπ δεν υπήρχε και έτσι οι Ρώσοι διατηρούνταν σταθερά μπροστά, με το κάρφωμα του ΜακΚίσικ στο τέλος να κάνει το 49-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Παρά τις πολύ καλές του άμυνες στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε επιθετικό ρυθμό και έτσι η διαφορά παράμενε στα ίδια επίπεδα (53-47), μέχρι το 25’. Μάλιστα, με τρίποντο του Πονίτκα, η Ζενίτ ξέφυγε στο +7 (58-51). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα άγγιξε σχεδόν το… τέλειο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με ένα «ερυθρόλευκο» σερί 6-0 (58-57), με την αστοχία να στοιχίζει το προσπέρασμα, καθώς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες γι’ αυτό.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Φαλ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (58-59), ωστόσο τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την ευκαιρία στον Μπάρον να στείλει τη Ζενίτ στο +8 (67-59), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ρώσοι είχαν τον πλήρη έλεγχο με τον Λόιντ, με τους «ερυθρόλευκους» να κρατούνταν επιθετικά από τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα, αλλά η άμυνά τους είχε πάει… περίπατο και έτσι ηττήθηκαν με το τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-43, 58-57, 84-78