ΕΘΑ: Μεγάλη νίκη (40-65) επί της ΑΕΚ στη Λάρνακα για τις Παγκορασίδες

19

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα είχαμε για τις Παγκορασίδες της ΕΘΑ το μεσημέρι του Σαββάτου 23/2/2019. Τα κορίτσια της ομάδας της Έγκωμης κέρδισαν εκτός έδρας την ΑΕΚ Λάρνακας με 40-65 και με την επάνοδο των τραυματιών απέδειξαν για μια ακόμα φορά ότι μπορούν για πολύ περισσότερα.

Οι κιτρινόμαυρες μπήκαν λίγο μουδιασμένα στο ματς αλλά μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ανέβασαν το ρυθμό και ξέφυγαν στο ημίχρονο με 12-35. Σε εκείνο το σημείο ο κόουτς έδωσε περισσότερο χρόνο σε όλες τις παίκτριες οι οποίες πήραν την ευκαιρία και έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.

Από τον αγώνα απουσίασε η Αλεξάνδρου η οποία αναμένεται να επιστρέψει από βδομάδας αφού θα πρέπει να ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό της. Όλα τα κορίτσια που αγωνίστηκαν πήγαν πολύ καλά αλλά το μυστικό είναι η συνέπεια στις προπονήσεις.

Επόμενο ματς για την ΕΘΑ, την ερχόμενη Τετάρτη 27/2/2019 στις 6.30μμ, εντός έδρας με την Ανόρθωση. Το Σάββατο 2/3/2019 η ομάδα της Έγκωμης θα υποδεχθεί και τον Απόλλωνα.

Περίοδοι: 6-18, 12-35 (6-17), 27-53 (15-18), 40-65 (13-12)

ΕΘΑ: Λεοντιάδη 17, Γρηγοριάδη 11, Charlton 16, Κουλλαπή 4, Γεωργίου Χ 2, Σιηπιλλή 4, Λιασή, Γαλήνη 4, Καλλή 6, Γεωργίου A 1.