Εύκολο πέρασμα του CyprusBasket από τους UNIC Senior Eagles

0

Το 8ο ροζ φύλλο αγώνος πήρε χθες βράδυ η ομάδα του CyprusBasket, η οποία κέρδισε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα τους UNIC Senior Eagles με 65-42 και επανήλθε στην κορυφή της Βαθμολογίας, έχοντας όμως και ένα παιγνίδι περισσότερο σε σχέση με τις άλλες ομάδες της πρώτης πεντάδας. Για τους UNIC Senior Eagles, αυτή ήταν η 9η ήττα η οποία τους κρατά στα χαμηλά του Βαθμολογικού πίνακα και πλέον όλη η προσοχή τους στρέφεται στον καθοριστικό αγώνα της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στους Blue Cats.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, λέει μια λαϊκή ρήση, και αυτό έγινε χθες για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν φουριόζοι από το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας ευρύ προβάδισμα με 22-6 και δείχνοντας ότι δεν θα άφηναν πολλά περιθώρια αμφισβήτησης του ποιος θα έπαιρνε τη νίκη. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να δείχνουν σημάδια βελτίωσης, κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά του CB στα ίδια επίπεδα κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 34-18.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιάννου Κτωρίδη ξαναπήρε μπρος και διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της (άγγιξε και το +26 σε κάποια στιγμή). Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε το σκορ στο 52-29 κι έτσι η τελευταία περίοδος είχε μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα με τις 2 ομάδες να πετυχαίνουν από 13 πόντους και το παιγνίδι να λήγει με 65-42.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους χθες βράδυ ήταν ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος, ο οποίος κατέγραψε άλλο ένα double-double (13 πόντοι και 17 ριμπάουντ), ενώ από πολύ κοντά τον ακολούθησαν οι Κ. Θεοχαρίδης και Φεσσάς. Από την ομάδα του Σάββα Νικολάου ξεχώρισε ο Χάρης Χοιρομερίδης ο οποιος σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή και των Βασιλείου και Ολύμπιου. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γεγονός ότι από την ομάδα του CB σκόραραν όλοι ανεξαιρέτως οι παίκτες που αγωνίστηκαν, όπως και η τεράστια διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων στα ριμπάουντ (53-32).