Η Αγία Τριάδα του Πιττάκα λύγισε την ΑΕΛ και… 2-1 / Ματς-μπολ τίτλου η εκπληκτική Αναγέννηση -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Σε ένα εντυπωσιακό τρίτο τελικό με ανατροπές, σασπένς, ψηλό σκορ, μεγάλες επιδόσεις και πραγματική διαφήμιση της γυναικείας κυπριακής καλαθόσφαιρας η διαστημική Αναγέννηση Γερμασόγειας επιβλήθηκε της ΑΕΛ μέσα στο Σπύρος Κυπριανού με 82-71, έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών και πλέον απέχει μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι πορτοκαλί ξεκίνησαν αφιονισμένες την αναμέτρηση και πρόλαβαν να προηγηθούν ακόμη και με +21 (32-11) με όπλα την άμυνα, το τρανζίσιον αλλά και την εκπληκτική Αγία Τριάδα του Ηρακλή Πιττάκα. Μιχάλκο, Τόρλακ και Τσενακλίεβα ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ για την Αναγέννηση σημειώνοντας παρέα 73(!) πόντους.

Η Βασίλισσα παρά το αρχικό σοκ δεν έδειξε καθόλου διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι και κλειδώνοντας τα ατού των γηπεδούχων και με την Τζένα Σμίθ να πραγματοποιεί την καλύτερη της εμφάνιση με τα γαλαζοκίτρινα στο πλευρό της σταθερά εξαιρετικής Όρλοβιτς και τις πινελιές των -κομβικών και στον δεύτερο τελικό- Μαυρουδή και Στυλιανίδη όχι μόνο ξαναμπήκαν στην αναμέτρηση αλλά κατάφεραν να προηγηθούν και με +1 (65-64).

Ένα μεγάλο γκολ φάουλ της Μιχάλκο, 4 κρίσιμοι πόντοι της Τόρλακ και κερασάκι ένα τρίποντο-μαχαιριά της Τσενακλίεβα έγειραν την πλάστιγγα προς την ομάδα του Ηρακλή Πιττάκα με την ομάδα του να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη αφού πλέον βρίσκεται μόλις ένα ροζ φύλλο μακριά από το νταμπλ.

H Aναγγένηση Γερμασόγειας έκανε αρχή στον αγώνα με καλάθια από τις Μιχάλκο και Τόρλακ και στο 2′ ήταν μπροστά με 4-0, ενώ στο 6′ με δίποντο της Μιχάλκο απέκτησε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (14-4). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (22-11).

Οι γηπεδούχοι έκαναν αρχή με σερί δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13′ με λέι απ η Μιχάλκο έκανε το 32-11. Ακολούθησε σερί από πλευράς της ΑΕΛ που έφθασε τους 14 πόντους και στο 15′ με τη βολή της Όρλοβιτς η διαφορά μειώθηκε στους επτά πόντους (32-25). Στη συνέχεια η Αναγέννηση ανέβασε πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγείτο με 47-33.

Στο 24′ η ΑΕΛ με τρίποντο της Στυλιανίδη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (51-42), ενώ στη συνέχεια του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασε περισσότερο. Με δύο λέι απ, από τις Σμιθ και Παπαδούρη, στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου οι «γαλαζοκίτρινες» έφθασαν στους τέσσερις πόντους (62-58).

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο της Στυλιανίδη πέρασαν μπροστά (64-65), με την ομάδα της Γερμασόγειας στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 35′ η Τόρλακ έκανε το 71-65. Οι γηπεδούχοι πήραν εν τέλει το ροζ φύλλο με διαφορά 11 πόντων (82-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 47-33, 62-58, 82-71

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηράκλης Πιττάκας)

Τόρλακ 33 (2), Μιχάλκο 37 (1), Τσενακλίεβα 11 (1), Ελευθεριάδου 4, Παυλίδου, Μιχαήλ, Σούμπρα, Μερκούρη, Θεοδοσίου 5, Κώστα