Ιστορικές νίκες για Πράσινο Ακρωτήρι και Νότιο Σουδάν

0

Το Πράσινο Ακρωτήρι του Έντι Ταβάρες γύρισε από το -13 του ημιχρόνου και μια ιστορική-πρώτη νίκη σε Mundobasket απέναντι στην Βενεζουέλα με 75-81. Επιβλητική επικράτηση του Νότιου Σουδάν απέναντι στην Κίνα με 69-89

Τα ρεκόρ είναι για να σπάνε και αυτό ακριβώς έκανε η το Πράσινο Ακρωτήρι, το οποίο πανηγύρισε μαζί με την νίκη (75-81) απέναντι στην Βενεζουέλα, την πρώτη επικράτηση στην ιστορία του.

Μάλιστα για να το καταφέρει αυτό, χρειάστηκε να κάνει μια επική ανατροπή από το -13 του ημιχρόνου και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ταβάρες και Γκόμεζ να πάρει την νίκη με 75-81.

Την ίδια ώρα, το Νότιο Σουδάν απέδειξε ότι είναι μια ποιοτική και δεμένη ομάδα, αφού επικράτησε επιβλητικά της Κίνας με 69-89, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζόουνς, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους.

Το πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (40-44), ήρθε να σπάσει μια εξαιρετική τρίτη περίοδος και ένα ακόμη καλύτερο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Νότιο Σουδάν να παίρνει την διαφορά του +20.