Κέρδισαν και πήραν το εισιτήριο για τα Ημιτελικά οι Black Panthers

0

Οι Black Panthers θα είναι τελικά η 4η ομάδα που θα λάβει μέρος στο φετινό Final-4 του Πρωταθλήματος Γυναικών, καθώς κέρδισε στον νοκ-άουτ αγώνα της Προημιτελικής Φάσης χθες βράδυ τις ETHA Court Queens με 45-31 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα Ημιτελικά, όπου θα βρουν στο δρόμο τους τις Blue Cats. Από την άλλη, για την ομάδα της ETHA, η οποία τερμάτισε οριστικά στην 5η θέση, ο χθεσινός ήταν και ο τελευταίος αγώνας στη φετινή σεζόν, την οποία αποχαιρετούν έχοντας σημειώσει 2 νίκες και έχοντας δεχθεί 7 ήττες.

Ο χθεσινός αγώνας στο Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας ήταν αρκετά αμφίρροπος κυρίως στο Α’ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και κινούνταν παράλληλα, δείχνοντας αμφότερες ότι ήθελαν πάση θυσία να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη-πρόκριση. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις τυπικά γηπεδούχους Panthers μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (7-6), ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου διεύρυναν ελαφρώς το προβάδισμά τους προηγούμενες με 21-17.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε. Οι “Πάνθηρες” παρουσιάστηκαν σαφώς πιο διεκδικητικές, ανεβάζοντας αισθητά την απόδοσή τους και δείχνοντας πιο αποφασισμένες να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνος. Με το τέλος της 3ης περιόδου, αύξησαν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα προηγούμενες με 34-26. Στην 4η και καθοριστική περίοδο, οι “Βασίλισσες” φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και να μην μπορούν να κάνουν την μεγάλη αντεπίθεση, με αποτέλεσμα στα τελευταία στάδια η ψαλίδα να ανοίξει ακόμη περισσότερο και το σκορ να κλείσει στο τελικό 45-31.

MVP για τις νικήτριες ήταν για άλλο ένα παιγνίδι η Ana Ines Alcaide Quesada, η οποία σημείωσε 17 πόντους, με κύριες συμπαραστάτριες την Χρυσταλλένη Σωκράτους και την Μαρίνα Ανδρέου, οι οποίες σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα (ενώ μάζεψαν και από 10 ριμπάουντ έκαστη). Από τις ETHA Court Queens, ξεχώρισε η Ίγκριντ Ακαθιώτου η οποία πρόσθεσε άλλους 9 πόντους στο ενεργητικό της και την ακολούθησε η Αντριάνα Παυλίδου με 8 και η Μάρσια Τριλλίδου με 5. Ευχόμαστε στην Ίγκριντ Ακαθιώτου ταχεία ανάρρωση από το χθεσινό χτύπημα στο πόδι της και να επιστρέψει όσο πιο γρήγορα γίνεται πίσω στα γήπεδα.

Οι Black Panthers πλέον θα προετοιμαστούν για τον Ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τις Blue Cats, σε αγώνα ο οποίος θα διεξαχθεί στις 15/05/2024 στις 20:30 στο Γυμνάσιο Αγίου Δομετίου, ενώ ο 2ος Ημιτελικός ανάμεσα στις Moufflons και τις All’D Stars θα διεξαχθεί στις 17/05/2024 στις 20:15 στο Γυμνάσιο Αγίου Στυλιανού. Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα των ETHA Court Queens για τη συμμετοχή τους και στο φετινό Πρωτάθλημα, τους ευχόμαστε καλή ξεκούραση και από την επόμενη σεζόν να τις έχουμε ξανά μαζί μας.