Κέρδισε Δικηγόρους και μπήκε με το δεξί στο Πρωτάθλημα η PN99

0

Το πρώτο της ροζ φύλλο στο φετινό Πρωτάθλημα κατέκτησε χθες βράδυ η ομάδα της ΡΝ99, η οποία κέρδισε στην πρεμιέρα τον Δικηγορικό Σύλλογο Λευκωσίας με 81-55 και έκανε ποδαρικό με το δεξί στη νέα διοργάνωση. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της ΡΝ99, επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα του φετινού Πρωταθλήματος ότι θα είναι ανάμεσα στις πρωταγωνίστριες και ότι θα διεκδικήσει μία θέση στα ψηλά.

Από την άλλη, η ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Λευκωσίας δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του χθεσινού αγώνα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα, έχοντας όμως ως ελαφρυντικό ότι αυτή ήρθε απέναντι σε έναν αρκετά δυνατό και υπολογίσιμο αντίπαλο.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του English School κύλησε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την εξέλιξη του στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η ομάδα του Μιχάλη Τουμάζου μπήκε εξ’ αρχής πιο δυναμικά στο παιγνίδι και πήρε διψήφια διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου, προηγούμενη με 21-11, διαφορά η οποία μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, φτάνοντας στο 39-26. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στην επανάληψη, διάστημα κατά το οποίο η ομάδα της ΡΝ99 ουσιαστικά συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και με την πάροδο του χρόνου να διευρύνει ακόμη περισσότερο το υπέρ της σκορ.

Με τη λήξη της 3ης περιόδου, οι παίκτες της ΡΝ ανέβασαν τη διαφορά στο +18 (60-42), ενώ το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει το τελικό 81-55. Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ο Γιαννάκης Προκοπίου, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους με 6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε συνεισφορά οι Γεωργιάδης και Γρηγοριάδης. Από την ομάδα του Νικόλα Κωνσταντίνου ξεχώρισε ο Παντελής Βορκάς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Λαμπίδης και Ευθυμίου.

Την επόμενη αγωνιστική, η ΡΝ99 θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τους Blue Cats, ενώ ο Δικηγορικός Σύλλογος θα φιλοξενήσει το CyprusBasket.