“Κοιμήθηκε” και το πλήρωσε ο ΠΑΟΚ

0

Σε ένα ματς που ήλεγχε για περίπου 30 λεπτά ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στη Λιθουανία από την Νεπτούνας με 68-63 για την 5η αγωνιστική του Champions League και δεν κατάφερε να σπάσει το αήττητο των Λιθουανών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με αποτελεσματική του άμυνα και βάζοντας μερικά μακρινά σουτ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Μπράιαντ και Πέινερς να ζεταίνονται προς το τέλος, τελειώνοντας την 1η περίοδο με +7 και σκορ 14-21.

Στην 2η περιόδο καια φού οι δύο ομάδες έκαναν 3 λεπτά να σκοράρουν η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 10 με σουτ του Μπράιαντ (16-26, στο 14′), αλλά οι Λιθουανοί μειώσαν γρήγορα σε 26-28. Με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο ο “Δικέφαλος” πήρε και πάλι μια διαφορά ασφαλείας και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων και σκορ 32-40.\

Στην έναρξη της 3ης περιόδου τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα με τον ΠΑΟΚ να έχει 4(!) λεπτά χωρίς σκορ και τους Λιθουανούς να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Ωστόσο στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβαλαν δύο μαζεμένα τρίποντα και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής. Ο Τέιλορ έδωσε και πάλι ώθηση στον ΠΑΟΚ και με 5 σερί πόντους έγραψε το 47-54.

Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να υπερασπιστεί αυτην την διαφορά που είχε καταφέρει να δημιουργήσει από την αρχή του ματς. Όμως ένα δειαρκές “μπλακ αόυτ” στέρησε από τους φιλοξενούμενους αυτό το προβάδισμα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έμεινε στους 60 πόντους για 6(!) λεπτά και οι Λιθουανοί το κεμεταλλεύτηκαν παίρνοντας την δύσκολη νίκη με 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.

MVP: Ο Τζέρεμι Γκραντ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος των Λιθουανών, καθώς μίλησε στα κρίσιμα σημεία.

KEY FACTOR: Η αδράνεια του ΠΑΟΚ στο φινάλε και η αδυναμία στην επίθεση, έδωσαν την δυνατότητα στους Λιθουανούς να το γυρίσουν.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Το μπλακ άουτ του ΠΑΟΚ στο φινάλε…

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Μπράιαντ με 13 πόντους προσπάθησε για τον ΠΑΟΚ αλλά δεν τα κατάφερε.