«Κιτρινόμαυρο» σόου από τον Άρη!

0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα κόντρα στην Ιρόνι Ναχαρίγια ο Άρης, επικρατώντας με το άνετο 85-58.

Image

Oι γηπεδούχοι βελτίωσαν το σερί τους σε 7-3 στον όμιλο τους στο Basketball Champions, φτάνοντας σε μια δίκαιη επικράτηση, αφού είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να διατηρούν μια ισχνή επαφή με το σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, αλλά κάπου εκεί η διαφορά ανέβηκε (47-34 στο 20′), με την ελληνική ομάδα να μην κοιτάζει ποτέ πίσω της…

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 61-43, 85-58.

MVP: Ο Κάμινγκς με 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ είχε πληθωρική παρουσία και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Key-factor: Ο Άρης σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά (16/29 δίποντα και 10/21 τρίποντα) έχοντας μεγάλο πλουραλισμό στο επιθετικό του παιχνίδι.

Απογοήτευση: Ο Κίτσεν έμεινε στο απόλυτο μηδέν (0/7 σουτ, 4 λάθη) και δεν βοήθησε καθόλου τη Ναχαρίγια στα περίπου 27 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Καλύτερος: Ο μόνος που διασώθηκε απόψε για τους ηττημένος ήταν ο Γκέιτς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 16 (3), Ξανθόπουλος 8 (2), Φλιώνης, Τσαιρέλης 8, Τζένκινς 14 (2), Κάμινγκς 15 (1),  Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 5, Ντραγκίσεβιτς 13 (2)
ΝΑΧΑΡΙΓΙΑ (Αλφάσι): Φάουστ 9, Κίτσεν 1, Γκέιτς 13, Μπράουν 9,  Νας 2, Ασάντε-Ασάρε 5 (1), Μπέρκοβιτς, Μπερ Αβέν 5 (1), Νεστερένκο, Ντάγκλας 4 (1), Σκζέλντεμπραντ 10 (2)