Δεν… ίδρωσε, κοιτάει Μπάμπεργκ

0

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 73-65 και πλέον συνεχίζει με το βλέμμα στο Μπάμπεργκ για τον αγώνα της Πέμπτης

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ και με τον Ολυμπιακό χάρη σε ένα ξέσπασμα των Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ πήρε το προβάδισμα και τελείωσε την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 22-18.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και την είσοδο του Ματ Λοτζέσκι στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε, όμως δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει στο 45-34.

Με Λοτζέσκι και Μιλουτίνοφ να συνεχίζουν να είναι εξαιρετικοί, ο Ολυμπιακός ανέβασε το προβάδισμα του στην Τρίτη περίοδο, ενώ αν δεν υπήρχαν και αρκετά αβίαστα λάθη, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη από το τελικό 59-43 του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία με τα πάντα ουσιαστικά να έχουν κριθεί. Ο Ερυθρός Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 73-65, με τους «Ερυθρόλευκους να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην αναμέτρηση με την Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 59-43, 73-65.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.