Λύγισε στο τέλος τη Μακάμπι και… επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ

0

Τέλος στο σερί των 5 συνεχόμενων ηττών έβαλε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία επικράτησε αγχωτικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ (74-73). Μοιραίος στο φινάλε ο Ντέρικ Ουίλιαμς.

Σε σπουδαίο ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβίωσε και πήρε την πρώτη νίκη της μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα (74-73). Η ρωσική ομάδα, η οποία είδε τους Γκριγκόνις και Χάκετ να επιστρέφουν στην δράση, έχει πλέον ρεκόρ 5-4. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο Λούντμπεργκ (14π.), διψήφιοι και οι Μπολομπόι (12π.) και Γκριγκόνις (10π.). Για την Μακάμπι (6-3) της οποίας το σερί σταμάτησε στα 5 ευρωπαϊκά νικηφόρα ματς, πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος πάντως αστόχησε σε μπάσιμο νίκης στο φινάλε.

Οι «καθαρές» άμυνες και η αστοχία έκαναν από νωρίς την εμφάνισή τους στον αγώνα της Μόσχας. Χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να παίζει στα όρια του φάουλ, τα δύο καλάθια έμοιαζαν… μικρά για αμφότερους τους αντιπάλους, διότι μετά από 5′ το είχαν επιτευχθεί μόλις 13 πόντοι (6-7). Με τον Ζίζιτς να πιάνει δουλειά η Μακάμπι απέκτησε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα (12-17 στο 8′), το οποίο «έκοψε» με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου ο Γκριγκόνις (17-19 στο 10′).

Η άνοδος στην απόδοση του Σβεντ στπ β’ δεκάλεπτο έδωσε ένα μικρό boost στην ΤΣΣΚΑ. Έξι πόντοι από τον έμπειρο Ρώσο combo γκαρντ έφεραν τους γηπεδούχους στο +4 (32-28 στο 14, 9π. ο Σβεντ). Ο ασταμάτηος Άντε Ζίζιτς, όμως, μαζί με τον εξίσου παραγωγικό έβαλαν ξανά την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπροστά στο σκορ με 33-35 στο 18′. Σε απόλυτη (σχεδόν) ισορροπία, πάντως, ολοκλρώθηκε το α’ μέρος, με τον Σενγκέλια να διαμορφώνει το 39-38 με εντυπωσιακό ανάποδο λέι απ.

Ανάλογη εικόνα είχαμε και στην γ’ περίοδο. Με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια (47-48 στο 24′), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 με τον Νάναλι (47-52). Η ΤΣΣΚΑ, πάντως, δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει. Κάποιες λύσεις από τον Χάκετ και ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο από τον Μπολομπόι της επέτρεψαν να πλησιάσει στον πόντο με την λήξη του δεκαλέπτου (58-59 στο 30′).

Μάλιστα, αυτό το καλάθι έδωσε μία επιθετική έκλαμψη στην ΤΣΣΚΑ η οποία ωστόσο δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Δύο εύστοχα τρίποντα από Γκριγκόνις και Κλάιμπερν έφεραν τους Ρώσους στο +3 (64-61), αλλά… 32 λεπτά αγώνα δεν γινόταν να «ξεχαστούν» τόσο εύκολα. Ο οριακός χαρακτήρα του ματς συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία λεπτά (70-68 στο 36′, 72-70 στο 38′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ένα λάθος του Γκριγκόνις έδωσε στους Ισραηλινούς την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ωστόσο, έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει μία αγχωτική και πολύτιμη νίκη (74-73).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-38, 58-59, 74-73