Με το δεξί η ΕΝΠ κέρδισε εύκολα την ΑΕΛ

220

Στον τρίτο κατά σειρά αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος η ΕΝΠ κέρδισε σχετικά εύκολα την ΑΕΛ με . Στην αναμέτρηση που διεξήχθει στο κλειστό της Τεχνικής Σχολής Αυγόρου οι Παραλιμνίτες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια ‘καλωσορίζοντας’ με σκληρό τρόπο την ‘Βασίλισσα’ στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία.

Το παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-4. Η ομάδα του Παραλιμνίου αντέδρασε και με μπροστάρη τον Πίγκραμ έτρεξε ένα 12-0 σερί για να προηγηθεί με 15-4. Η ομάδα του Κοχ προσπάθησε να ανασυνταχθεί προσπαθώντας να μείνει κοντά στο σκορ (16-10) όμως τη σκυτάλη για τους γηπεδούχους πήρε ο βετεράνος Παναγιώτης Τρισόκκας που με 6 προσωπικούς πόντους βοήθησε την ΕΝΠ να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με +13 (28-15).

Η ΕΝΠ συντηρούσε τη διαφορά μεταξύ 12 και 14 πόντων προτού οι φιλοξενούμενοι τρέξουν ένα μικρό ραν (0-9) με τρίποντο του Γιώργου Παλάλα που έκανε το 32-26 δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Αμερικανοί του Παραλιμνίου όμως (Πίγκραμ και Ντίκερσον) βρίσκονταν σε μεγάλα κέφια, απάντησαν στο σερί των Λεμεσιανών με 8-0 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 45-29.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου περιμέναμε την αντίδραση των φιλοξενουμένων όμως η ομάδα του Κοχ δεν μπορούσε με τίποτα να σταματήσει το δαιμόνιο δίδυμο των Πίγκραμ-Ντίκερσον με τη διαφορά να ξεφεύγει σε δυσθεώρητα ύψη (56-30) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τους ξένους της ΑΕΛ να έχουν ‘σπάσει’ τα καλάθια. Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί αφού η ΕΝΠ προηγείτω με 65-43 έξι περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης και με το άγχος να έχει φύγει οι Λεμεσιανοί ‘ροκάνισαν’ τη διαφορά μέχρι και τους 12 (67-55) 3 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενοι και την χαλάρωση αλλά και το rotation της ομάδας του Παπαδόπουλου.

Οι Κένταν και Ράιτ συνέχισαν να παλεύουν για να σουλουπώσουν κάπως την εικόνα και τη διαφορά με το παιχνίδι να τελειώνει 75-64, με τη νίκη των γηπεδούχων να είναι πολύ πιο άνετη απ’ότι υποδηλώνει το τελικό σκορ.

Μικρά-μικρά που ενδιαφέρουν :
*Παρά τα κακά του ποσοστά ο Αμίν Τάνκσλει της ΑΕΛ σημείωσε ένα τεράστιο double-double σημειώνοντας 13 πόντους και μαζεύοντας 18 ριμπάουντ.
**Η ΕΝΠ κέρδισε πολύ εύκολα ένα παιχνίδι στο οποίο σούταρε με μόλις (!!) 18% πίσω από το τρίποντο (4/22)
***Φυσικά το πιο πάνω ποσοστό μοιάζει τεράστιο μπροστά στο ΤΡΑΓΙΚΟ 2/26 των φιλοξενουμένων (μόλις 7%)
****Αν μη τι άλλο ενθαρρυντικό ότι συνολικά 7 Κύπριοι καλαθοσφαιριστές αγωνίστηκαν 10+ λεπτά

MVP
Ο Τρέι Ντίκερσον ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου σε κάθε κατοχή και αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Νικόλα Ι. Παπαδόπουλου. Έμεινε στο παρκέ 35′ λεπτά και πρόλαβε να σημειώσει 20 πόντους (με 66% στα δίποντα), προσφέροντας επίσης 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 3 κλεψίματα.

KEY FACTOR
Θα μας επιτρέψετε να μοιράσουμε το ‘άτυπο’ βραβείο του παίκτη κλειδί σε δύο δικά μας παιδιά. Ο νεός είναι ωραίος, ο παλιός είναι αλλιώς, όμως και οι δυο μαζί είναι ωραίοι και αλλιώς. Ο λόγος για τους Τρισόκκα και Μάρκου που βοήθησαν τα μέγιστα στις 2 πλευρές του παρκέ για να έρθει εύκολα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς. Ο μεν Τρισόκκας σε μόλις 17 λεπτά κατάφερε να σημειώσει 10 πόντους, να μαζέψει 7 σκουπίδια ενώ πρόσφερε και 2 κλεψίματα, ενώ ο δε Παναγιώτης Μάρκου σε 26 λεπτά χάρισε μια πληθωρικότατη εμφάνιση κάνοντας λίγο απ’όλα. 11(2) πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 2 κλεψίματα κάνουν τον Παπαδόπουλο να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση και το φίλαθλο κοινό να πιστεύει ξανά στον Κύπριο καλαθοσφαιριστή.