Οι Σέλτικς έκαναν… πλάκα με τους Ράπτορς, εύκολα το 3-2

0

Όλα ουσιαστικά τελείωσαν για τους Πρωταθλητές στην πρώτη περίοδο όπου πέτυχαν μόλις 11 πόντους, αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους στα πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά οι Σέλτικς είχαν πολυφωνία στην επίθεση και προηγήθηκαν με 14 πόντους (25-11), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει στους 27 πόντους (62-35). Οι Ράπτορς δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν σε κανένα σημείο του αγώνα, οι παίκτες του Τορόντο αλλά και ο προπονητής τους, Νικ Νερς, ασχολήθηκαν περισσότερο με τους διαιτητές παρά με τους Σέλτικς, με αποτέλεσμα να χρεωθούν με αρκετές τεχνικές ποινές. Βέβαια η διαφορά ήταν συνέχεια στους 20 πόντους, ενώ στην τέταρτη περίοδο έφτασε στην μέγιστη τιμή της, που ήταν οι 30 πόντοι (82-52), πριν το τελικό 111-89.

Τα δωδεκάλεπτα: 11-25, 35-62, 63-87, 89-111.