Περάσαμε δύσκολα στην Ρουμανία!

0

Με εκτός έδρας ήττα έληξε το εκτός έδρας παιχνίδι της Εθνικής Ανδρών, με αντίπαλο τη Ρουμανία, σε αναμέτρηση για την τελευταία αγωνιστική του 6ουομίλου, για τη 2η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2025.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Pitesti Arena», η ομάδα μας έχασε με 75-50 και ενώ στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ ήταν 40-31 για την Εθνική ομάδα της Ρουμανίας.

Με κυριαρχία της Εθνικής ομάδας της Ρουμανίας, εξελίχθηκε η 1η περίοδος, καθώς οι γηπεδούχοι, ήταν αρκετά εύστοχοι και ειδικά στην αρχή, έξω από τη γραμμή του τρίποντου. Στο 6`, η Ρουμανία προηγήθηκε με 18-5 και συντήρησε ένα προβάδισμα γύρω από το +12, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, χρονικό σημείο στο οποίο η ομάδα μας ήταν πίσω στο σκορ με 24-11.

Καλύτερα ξεκίνησε η Εθνική μας στη 2η περίοδο, αφού πρώτα βελτίωσε την άμυνα της, ενώ και στην επίθεση, άρχισε να βρίσκει λύσεις και έτσι στο 14`, έριξε τη διαφορά στο -5, όταν μείωσε σε 29-24. Αν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, ξέφυγαν στο +10, εν τούτοις η δική μας ομάδα, με ανεβασμένη ψυχολογία, πάλευε το παιχνίδι και ενώ στο 18`, το σκορ πήγε στο 39-29, πάντα για τη Ρουμανική ομάδα. Στο 20`, το σκορ έγινε 40-31 για τη Ρουμανία.

Προβάδισμα 13 πόντων (44-31) απέκτησε στις αρχές της 3ης περιόδου η Ρουμανική ομάδα, τη στιγμή που η δική μας Εθνική, αντιμετώπιζε επιθετικό πρόβλημα. Στο 25`, η διαφορά ανέβηκε στο +16 (51-35), πάντα για την Εθνική Ρουμανίας, αλλά οι διεθνείς μας εξακολουθούσαν να παλεύουν το παιχνίδι. Όμως στο 27`, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (56-36) και με τη λήξη της 3ης περιόδου, προηγήθηκαν με 58-37.

Δύσκολα τα πράγματα για την Εθνική μας ενόψει της 4ηςπεριόδου, μιας και η τιμή της διαφοράς, ήταν στους 21 πόντους και έτσι, οι παίκτες μας είχαν για αντίπαλο και το χρονόμετρο. Από την άλλη, οι Ρουμάνοι έχοντας και την κερκίδα με το μέρος τους, ανέβασαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά, της οποίας η τιμή έφθασε στο +29 (71-42) στο 37` και ενώ το τελικό σκορ ήταν 75-50.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 40-31, 58-37, 75-50.

Ρουμανία (Ντ. Πετρίσεβιτς): Σάτε 9 (1), Μισιούσα 7 (1), Γκεόργκε, Νικουλέσκου 10 (2), Ρίτσαρντ 15 (1), Φομετέσκου 5 (1), Γκράσου 4, Κούτι 5 (1), Ολάχ 4, Τοχατάν 6 (1), Τόροκ 3 (1), Ούτα 7 (1).

Κύπρος (Χρ. Λειβαδιώτης): Λοϊζίδης 2, Μαντοβάνης 3, Μιχαήλ 5 (1), Σιμιτζής 13 (3), Στυλιανού 12 (3), Χριστοδούλου 2, Γιανναράς, Γιούνγκ 3 (1), Κουμής, Μουόσα, Πασιαλής 5, Τίγκας 5.