Πήρε το… αίμα της πίσω η ΑΕΛ στον Αγρό!

0

Το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Β1 Ανδρών κατέκτησε η ΑΕΛ, η οποία με μια επιβλητική εμφάνιση επικράτησε του Αχιλλέα Αγρού με 76-55 και πήρε το… αίμα της πίσω για το “σπάσιμο” του αήττητου σερί της στο πρωτάθλημα.

Όπως ξεκίνησε ο αγώνας, έδειχνε να βαδίζει στο ίδιο μοτίβο με εκείνον που είχε γίνει προ ημερών στο ίδιο γήπεδο. Οι παίκτες του Στέφανου Αντωνιάδη μπήκαν πολύ δυνατά στην άμυνα, ρισκάροντας το σουτ. Οι Λεμεσιανοί είχαν σκαμπανεβάσματα στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας στο -8, όμως στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν φοβερή αντεπίθεση, ανέτρεψαν το σκηνικό και έδωσαν μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στη σπουδαία επικράτησή τους.

Πρόσωπο του ματς ο Σόζος Λεωνίδα, ο οποίος με το “καυτό” του μακρινό σουτ άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα. Σπουδαία παρουσία δίπλα του είχαν και οι Αντωνίου, Δανιήλ, Λουκά και Παναγή, χωρίς να υστερήσει κάποιος από τους υπόλοιπους που απέδωσαν τα μέγιστα στην άμυνα, με μόλις 19 πόντους παθητικό στο δεύτερο μέρος. Για τον Αχιλλέα ξεχώρισε κατά κύριο λόγο ο εκπληκτικός Κύπρος Γρηγορίου και τον ακολούθησε ο μαχητικός Πέτρος Κυριάκου.

Αχιλλέας Αγρού – ΑΕΛ 55-76

Δεκάλεπτα: 12-10, 36-28, 45-51, 55-76