Πήρε το ντέρμπι η Βασίλισσα, δεν κατάφερε την ολική ανατροπή η ΕΘΑ!

0

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την ΕΘΑ Έγκωμης στο κλειστό “Νίκος Σολομωνίδης” αφού επιβλήθηκε των κιτρινόμαυρων με 83-79. Η ομάδα του Σαρίκα ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα (1-1) ενώ η ομάδα του Μπιτζάνη αγνοεί ακόμα τη χαρά του ροζ φύλλου αγώνος. Κορυφαίοι των Λεμεσιανών ήταν οι Χάρπερ και Ρεντίκας (με 20 και 22 πόντους αντίστοιχα) ενώ σημαντικότατες βοήθειες έδωσαν οι Πιττάκας (11 πόντοι/7 ριμπάουντ) και Χέιμοντ (16 πόντους/7 ριμπάουντ/5 ασίστ). Από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χέρμπερτ (18π) και Ντέιβις (20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ενώ το παιχνίδι πήγε να φέρει “τούμπα” ο Πέτρος Παπαμιχαήλ που σημείωσε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο!

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ξεκίνησαν πιο ορεξάτα την αναμέτρηση και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-9 κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-14 με Χάρπερ και -τον νεοαποκτηθέντα- Χέιμοντ να είναι οι κύριοι -επιθετικά- υπαίτιοι γι’αυτό το +7.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φωνές του Μπιτζάνη έπιασαν τόπο με την ομάδα της Έγκωμης να βρίσκει ευκολότερα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Βασιζόμενη κυρίως στον οίστρο των Χέρμπερτ και Ντέιβις η ΕΘΑ ξεκίνησε να ψαλιδίζει τη διαφορά που έφτασε μάλιστα και 3 φορές στην ελάχιστη τιμή της (33-32, 35-34, 37-36) προτού ο Πασσιαλής με βόμβα τριών πόντων σημειώσει το 40-36 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Εγκωμίτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Χρίστο Παναγιώτου όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ντόβιντας Ρεντίκας. Ο Λιθουανός με κεκτημένη ταχύτητα από το φανταστικό triple-double της πρεμιέρας στην Πάφο, πέτυχε 10 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους δίνοντας διψήφια διαφορά στην ομάδα του (52-42). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν’αντιδράσουν με ένα μεμονωμένο ξέσπασμα όμως οι Πιττάκας και Χέιμοντ ήταν απολαυστικοί και στάθηκαν άξιοι συμπαραστάτες του Ρεντίκας κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με +15 (66-51).