Πρωταθλητές της σεζόν 2022-2023 ο Δήμος Έγκωμης!

0

Ο Δήμος Έγκωμης είναι από χθες βράδυ η Πρωταθλήτρια ομάδα του Χειμερινού Πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας για τη σεζόν 2022-2023. Οι “Μακεδόνες” επικράτησαν στον Μεγάλο Τελικό της Γροθιάς-Κερύνειας με 64-69 και κέρδισαν επάξια τον τίτλο του φετινού Πρωταθλητή. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες, οι οποίες σε μία τόσο κρίσιμη αναμέτρηση αγωνίστηκαν μέσα σε πνεύμα αθλητοπρέπειας, έδωσαν τα πάντα για να φτάσουν στη νίκη και στο τέλος έδωσαν αμφότερες το χέρι η μία στην άλλη σε ένδειξη αναγνώρισης της αξίας του ευ αγωνίζεσθαι.

Ό,τι δεν πέτυχαν στον περσινό Τελικό, το πέτυχαν φέτος οι παίκτες της Έγκωμης, οι οποίοι έδειξαν να το θέλουν περισσότερο, ήταν πιο ψύχραιμοι και αποφασιστικοί στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, άντεξαν στην πίεση που έβαλαν οι αντίπαλοι και στο τέλος έφτασαν στον θρίαμβο. Ο Μεγάλος Τελικός στο κλειστό του Αγίου Δομετίου είχε όλα τα απαραίτητα συστατικά ενός τελικού: άγχος, ένταση, πάθος, αγωνία, λάθη και προσωπικότητες που ξέρουν να διαχειριστούν το βάρος ενός τέτοιου αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους τυπικά φιλοξενούμενους της Έγκωμης, οι οποίοι έκαναν ονειρεμένο 1ο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την απίστευτη αφλογιστία των τυπικά γηπεδούχων της Γροθιάς, πήραν πολύ νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα προηγούμενοι με 20-2! Κι ενώ τα πράγματα ήταν άκρως απογοητευτικά για την ομάδα του Γιώργου Τεουλίδη, εντούτοις η ομάδα της Γροθιάς έβγαλε γρήγορα αντίδραση και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ουσιαστικά ροκάνισε τη διαφορά της Έγκωμης, φέρνοντας το σκορ στο 27-29.

Στο 2ο ημίχρονο η κατάσταση ήταν εντελώς διαφορετική, με τις 2 ομάδες πλέον να βαδίζουν σχεδόν πλάι-πλάι. Με το χρονόμετρο να ηχεί πολύ βαρύ στα αυτιά των παικτών, ο αγώνας εξελίχθηκε σε παιγνίδι όπου φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Όποτε η ομάδα του Αντρέα Χρίστου πήγαινε να κτίσει μία υπέρ της διαφορά ασφαλείας 7-8 πόντων, η Γροθιά έβρισκε τους τρόπους να επανέρχεται. Η 3η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 43-45 υπέρ της Έγκωμης και το παιγνίδι εξελισσόταν αργά και βασανιστικά σε αγώνα θρίλερ.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με μία σημαντική απώλεια για τη Γροθιά, η οποία είδε τον αρχηγό της Νίκο Χαραλάμπους να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την επιθετική αφλογιστία των ψηλών της (Παπαπέτρου-Κοντόπουλος), αλλά και το γεγονός ότι η Έγκωμη έδειξε να έχει σαφώς μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ των “Μακεδόνων”.

1 λεπτό πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 64-66 υπέρ της Έγκωμης. Ο Μάριος Μενοίκου, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιγνίδι χθες βράδυ, κέρδισε φάουλ, σκοράροντας στη μία από τις 2 βολές φέρνοντας τη διαφορά στο +3. Στην κρίσιμη επίθεση της Γροθιάς που ακολούθησε ο Θοδωρής Απεσλίδης έκανε λάθος, οι “Μακεδόνες” το εκμεταλλεύθηκαν δεόντως αφού κέρδισαν φάουλ και ελεύθερες βολές. Ο Χάρης Σπύρου αμέσως μετά το time-out με ολύμπια ψυχραιμία ευστόχησε και στις 2 βολές 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ανέβασε τη διαφορά στο +5 και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει. Το 64-69 παρέμεινε το τελικό σκορ και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Έγκωμης να πανηγυρίσουν με τη ψυχή τους την κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαίος των κορυφαίων χθες βράδυ (ποιος άλλος;) ο Χάρης Σπύρου, ο οποίος έκανε τα πάντα ώστε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του: 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και efficiency score 43!! Εξαιρετικοί επίσης χθες από τους νικητές και οι Μάριος Μενοίκου και Νάσος Κατσιαμίδης, οι οποίοι έδωσαν πολύτιμες λύσεις σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Από τους δευτεραθλητές ξεχώρισε ο Γιώργος Τεουλίδης με 18 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά τόσο του Χάρη Σίσσου, αλλά και του Θοδωρή Απεσλίδη. Και πάλι συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για τον όμορφο και αθλητοπρεπέστατο αγώνα που έδωσαν.