Στον τελικό η Αναγέννηση

0

Το παρών στην τελική φάση των πλέι-οφ του πρωταθλήματος γυναικών ΟΠΑΠ εξασφάλισε απόψε η Αναγέννηση Γερμασόγειας, η οποία στον δεύτερο αγώνα για την ημιτελική φάση, για τις θέσεις 2 & 3, κέρδισε εκτός έδρας την Ανόρθωση με 73-52 και έτσι, με σκορ νικών 2-0, εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η γηπεδούχος Ανόρθωση, που με το τέλος της 1ης περιόδου, είχε το προβάδισμα με 19-12 καθώς η ομάδα της Αμμοχώστου, ήταν πιο εύστοχη. Η Ανόρθωση κράτησε ένα προβάδισμα γύρω στο +5 στην αρχή της 2ης περιόδου, αλλά στα τελικά χρονικά σημεία του ημιχρόνου, η Αναγέννηση προσπέρασε και έτσι στο 20`, προηγήθηκε με 39-35.

Η μετέπειτα νικήτρια ομάδα της Αναγέννησης, άνοιξε και άλλο την υπέρ της διαφορά, κατά την 3η περίοδο και με την ολοκλήρωση της, προηγήθηκε με 58-43. Στην 4η περίοδο, η διαφορά ανέβηκε περισσότερο και στο τέλος η Αναγέννηση, κερδίζοντας με, πήρε την πρόκριση για την τελική φάση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 35-39, 43-58, 53-72.

Ανόρθωση (Δωρίνα Ιωαννίδου): Πιτσιλλίδου 4, Ράτσα 15 (3), Γεωργίου 4, Εβδοκίμοβα 23 (1), Μ. Ευσταθίου 2, Νικολάου, Ν. Ευσταθίου, Χρυσοστόμου, Κωνσταντίνου, Μιχαήλ, Σιαμπουλλή 4, Πέτρου.

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 5 (1), Μιχάλκο 27 (4), Ν. Κοντού 8, Τσινακλίεβα 7 (1), Παυλίδου 7, Μ. Σοφοκλέους 11 (3), Ελευθεριάδου, Παπαδοπούλου 2, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού 6 (2).