Τα περσινά… καρμπόν της ΑΕΚ και της ΑΕΛ

0

Ο αγώνας του τρίτου γύρου της περσινής 2ης φάσης του Πρωταθλήματος… εξαιρείται.

Ο λόγος είναι επειδή δεν υπήρχε κάποια αγωνιστική ισορροπία, ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΑΕΛ, που με το μεταξύ τους αυριανό παιχνίδι (25/10, 19:00), ανοίγουν την αυλαία, για την 3η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του φετινού Πρωταθλήματος.

Να θυμίσουμε λοιπόν, ότι πέρσι η ΑΕΛ από τη στιγμή που είχε πετύχει τον αντικειμενικό στόχο της, δηλαδή την παραμονή, είχε αποδεσμεύσει σχεδόν όλους τους ξένους της παίκτες, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ, ήταν αποφασισμένη να φθάσει ως την τελική φάση και να διεκδικήσει τον τίτλο…

Όσον όμως αφορά τα παιχνίδια, για τον πρώτο και το δεύτερο γύρο, ναι μεν οι πρασινοκίτρινοι τα είχαν κερδίσει, ωστόσο και στις δυο περιπτώσεις, δεν ήταν η ικανότητα, αλλά η τύχη που… αποφάσισε για το ροζ φύλλο.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, το παιχνίδι πήγε στην παράταση και ενώ δυο λεπτά πριν από το τέλος, η ΑΕΛ είχε προβάδισμα 6 πόντων!

Στο τέλος της παράτασης, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 82-76.

Όσο για την αναμέτρηση του 2ου γύρου, που έγινε στη Λεμεσό, η ΑΕΚ νίκησε στο τέλος με 81-80.

Δεν ξέρουμε φυσικά τι θα συμβεί αύριο, αλλά τη στιγμή που οι πρασινοκίτρινοι –αν και προέρχονται από ρεπό- μπήκαν φουριόζοι στο νέο πρωτάθλημα (μετά το 111-70 εκτός επί της ΕΘΑ), η ΑΕΛ προέρχεται από την εντός έδρας νίκη, πάνω (επίσης) στην ΕΘΑ!