Τέλος στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού έβαλε η Ζαλγκίρις

0

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 80-74 στο Κάουνας του Παναθηναϊκού για την 11η αγωνιστική της Euroleague, βάζοντας στοπ στο νικηφόρο σερί της ελληνικής ομάδας.

Οι «πράσινοι» μετρούσαν πέντε κερδισμένα παιχνίδια στη σειρά, όμως ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στην τέταρτη φετινή τους ήττα στη διοργάνωση.

Με 13 χαμένες βολές (17/30) και 23/58 στα σουτ ήταν προφανώς απίθανο να πανηγυρίσει η ελληνική ομάδα, που είδε τον παλιό του παίκτη Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να τον πληγώνει για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, όντας στον πάγκο των γηπεδούχων.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το «τριφύλλι» στο +10 (10-20), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν ήταν συγκεντρωμένοι και επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ροκανίσουν σταδιακά τη διαφορά, χωρίς μάλιστα οι Λιθουανοί να παίζουν σπουδαίο μπάσκετ.

Με 3/14 τρίποντα οι πρωταθλητές Ελλάδας έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +2 (31-33), κάνοντας ουσιαστικά μόνοι τους τη ζωή τους δύσκολη ενάντια σε έναν αντίπαλο σαφώς υποδεέστερο.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε εφιαλτικά για τον Παναθηναϊκό σε ό,τι αφορά το τρίτο δεκάλεπτο, αφού… εξαφανίστηκε από το παρκέ και δέχθηκε 33 πόντους!

Η άμυνα πήγε… περίπατο, Πάνγκος, Γουάιτ, Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας έβρισκαν όποτε και όπως ήθελαν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, την ίδια στιγμή που οι «πράσινοι» ήταν εκνευριστικά άστοχοι από τη γραμμή των βολών.

Μοιραία, στο 30′ ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το +17 της Ζαλγκίρις (64-47), με τον Παππά να προσπαθεί στην τελευταία περίοδο να γυρίσει το ματς με διαδοχικά τρίποντα.

Ήταν πράγματι εντυπωσιακός ο γκαρντ του «τριφυλλιού» με το 4/4 που κατέγραψε έξω από τα 6,75μ., έβαλαν και οι Ρίβερς και Σίνγκλετον από ένα, αλλά το παιχνίδι είχε γείρει υπέρ των Λιθουανών.

Ο Πάνγκος συνέχισε να δίνει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του και ο Παναθηναϊκός κατάφερε απλά να περιορίσει την έκταση της ήττας του.

Tα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (3), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17, Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 2.