«Θηρίο» ο Αχιλλέας, γονάτισε την ΑΕΛ

0

Με ψυχή χιλίων λεόντων αν και χωρίς τον Τρετιάκοφ, ο Αχιλλέας γονάτισε την ΑΕΛ με 88-68 σε ματς για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket
League.

Αυτή ήταν η 5η φετινή επιτυχία για τον Αχιλλέα σε 15 αγώνες και παράλληλα, η 7η ήττα για την ΑΕΛ σε 16 αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Marie (14 πόντους, 0/1 βολή, 7/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ).

Με ελαφρύ προβάδισμα για τον Αχιλλέα, ξεκίνησε η αναμέτρηση και με την πάροδο του χρόνου, για την 1η περίοδο, ο γηπεδούχος ανέβαζε την υπέρ του διαφορά, σταθερά. Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, η τιμή της έφθασε στο +9 (21-12) και ενώ με την ολοκλήρωση της, οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 21-14.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, ο Αχιλλέας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 (29-18), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ βρήκε τρόπο για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ρίχνοντας σταθερά την τιμή της, μειώνοντας στους 4 (32-28 στο 15`). Όμως στο 17`, ο γηπεδούχος ανέβηκε ξανά στο +9 (40-31) και με τη λήξη του ημιχρόνου, είχε το προβάδισμα με 48-36.

Στο +15 (51-38) ανέβηκε η διαφορά στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, πάντα για τον Αχιλλέα, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν την τιμή της, στο -5 (57-52), λίγο μετά το 25`. Νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μετά από αυτήν τη διακύμανση. Στο 29`, οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν και άλλο (62-58), αλλά με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, ο Αχιλλέας ήταν μπροστά με 65-58.

Ο Αχιλλέας κρατούσε μια μικρή υπέρ του διαφορά, αλλά από τη στιγμή που η ΑΕΛ παρέμενε κοντά στο σκορ, το ενδιαφέρον αυξανόταν όσο λιγόστευε ο χρόνος, μιας και παιζόταν η 4η περίοδος. Στο 35`, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 71-64 και βέβαια, τίποτα ακόμα δεν είχε κριθεί.

Στο 36`, η διαφορά ανέβηκε στους 12 (76-64) και πλέον, η ομάδα του Καϊμακλίου, ήταν πιο κοντά στην τελική επικράτηση καθώς λίγο μετά, το ύψος της διαφοράς έφθασε στους 16 πόντους (80-64) και πλέον, η κατάσταση ήταν δύσκολη για την ομάδα της Λεμεσού. Με τον ήχο της κόρνας, ο Αχιλλέας έφθασε στη νίκη με τελικό σκορ 88-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 48-36, 65-58, 88-68.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 17 (1), Marie 14, Jean 7 (1), Χειμώνας 14 (3), Ανθυμιάδης 8 (2), Χριστούδιας 3 (1), Γεωργακούδης 8 (2), Glasper 17 (3).

PayablEKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 18 (3), Buchanan 7 (1), Pigram 15 (3), Τίγκας 7 (1), Γεωργίου 2, Henderson 19 (1), Ασωνίτης, Γρίβας, Εύζωνας.