Θρίλερ, γκραν-γκινιόλ και βυσσινί “ΠΙΣΤΟΛΑ” στο Λευκόθεο!

678

Η ΕΝΠ απέδρασε παίρνοντας το θρίλερ μέσα στο Λευκόθεο κερδίζοντας τον ΑΠΟΕΛ με 57-65 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Σ’ένα αγώνα που μπορεί να μην διεκδίκησε δάφνες ποιότητας κράτησε όμως αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελικό σφύριγμα. Οι βυσσινί πήραν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό ενώ οι γαλαζοκίτρινοι έχυσαν την καρδάρα με το γάλα αφού δεν άκουσαν το προειδοποιητικό καμπανάκι στη Λεμεσό.

Image

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τις άμυνες να κυριαρχούν όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με μόλις δύο πόντους (15-13).

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ενδεικτικό είναι άλλωστε ότι στα πρώτα 39 λεπτά καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά πέραν των 4 πόντων! Το ημίχρονο έκλεισε με τους γαλαζοκίτρινους του Κωνσταντινίδη μπροστά με 30-27.

Εκεί που περιμέναμε τις 2 ομάδες να βρουν ρυθμό στην επίθεση το τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα. Με τον Κίτον Γκραντ σε τραγικό βράδυ και με νέο ξένο στο ρόστερ (ο Κέισι Χιλ αντικατέστησε τον Πέτερσον) οι βυσσινί ανάγκασαν τους γηπεδούχους στο χειρότερο φετινό τους δεκάλεπτο επιτρέποντας μόλις 9 πόντους ενώ οι Παραλιμνίτες πέτυχαν 14.

Με το σκηνικό αναλλοίωτο και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τρεις με τον ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με τρίποντα του Γιανναρά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 57-56 με 1/2 βολές του Τζάκσον 87 δεύτερα πριν το τέλος και έκτοτε έκλεισε ο γενικός. Με μπροστάρη τον Φίλερ και την ασφυκτική της άμυνα η ΕΝΠ έτρεξε ένα 9-0 σερί και πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό μέσα στο άδειο Λευκόθεο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-27, 39-41, 57-65