Ξύπνησε αργά, γνώρισε την ήττα…

0

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μακάμπι και γνώρισε την ήττα μέσα στο ΣΕΦ με 80-73.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με την τριάδα Γκάουντλοκ-Σμιθ-Ουίμς να είναι ζεστή πήρε το προβάδισμα, το οποίο παρά την προσπάθεια των «Ερυθρόλευκων» κράτησαν μέχρι το τέλος της περιόδου (20-24).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, με τον Σίλεϊ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να βρίσκει τη Μακάμπι μπροστά με 44-37

Ο Ολυμπιακός για 6 λεπτά στην 3η περίοδο σκόραρε μόλις 3 πόντους(!), δίνοντας το δικαίωμα στην Μακάμπι να πάρει αέρα 17 πόντων (57-40). Τελικά ο «ερυθρόλευκος» απολογισμός σταμάτησε στους 12, με το σκορ να σταματάει στο 65-49 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ολυμπιακός… ξύπνησε και μαζί ξεσήκωσε και τον κόσμο του, ενώ έριξε την διαφορά κάτω από τους 10, 74-65 (37’), όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την δεύτερη εντός έδρας ήττα του στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 8, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 15 (2), Αθηναίου.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12 (1), Ρουντ 6, Σίλεϊ 19 (5), Σμιθ 10 (2), Γιβζόρι, Μέκελ, Πνίνι, Οχαγιόν 2, Ουίμς 12, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 14, Τσίρμπες 3.

MVP
Ο Σίλεϊ ήταν ο καλύτερος από μια Μακάμπι που είχε πολλούς να πιάνουν τρομερή απόδοση, τελειώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους και 5 τρίποντα.

Key Factor
Ο Ουίμς ήταν εξαιρετικός κόντρα στον Ολυμπιακό, σκοράροντας πόντους στο τέλος και βάζοντας τέλος σε όποια ελπίδα του Ολυμπιακού για ανατροπή.