Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη για την ΚΕΠ/Δικέφαλος επί των Bucks

0

Την 4η της νίκη στο Πρωτάθλημα (και μάλιστα 3η διαδοχική) πέτυχε χθες βράδυ η ΚΕΠ/Δικέφαλος Γερίου, με θύμα αυτή τη φορά τους Bucks 1931, τους οποίους κέρδισε με 61-57, πραγματοποιώντας παράλληλα σημαντική βαθμολογική άνοδο. Από την άλλη για τους Bucks, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Αντρέα Καψό, αυτή ήταν η 6η ήττα στην φετινή κούρσα για τον τίτλο, η οποία τους έριξε κάπως στον βαθμολογικό πίνακα, χωρίς όμως να έχουν απομακρυνθεί από την πρώτη 6άδα.

Αφιλόξενο αποδείχθηκε για άλλη μια φορά το Γυμνάσιο Γερίου, στο οποίο η ΚΕΠ/Δικέφαλος μετράει μέχρι στιγμής 3 στα 3, ενώ με τη θερμή συμπαράσταση της δυναμικής εξέδρας των οπαδών της (επανήλθαν τύμπανα και ιαχές!), αποδεικνύεται μέχρι στιγμής ίσως η πιο “καυτή” έδρα του Πρωταθλήματος. Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, ο χθεσινός αγώνας ήταν ένα άκρως ισορροπημένο παιγνίδι, στο οποίο επικράτησε στο τέλος αυτός που έκανε τα λιγότερα λάθη και φάνηκε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Στο 1ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους μπαίνοντας δυνατά και προηγούμενοι με 11-16. Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν και στο 2ο δεκάλεπτο, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται και με +8 (24-32) στο 18′. Κάπου εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, έσφιξαν την άμυνά τους, έτρεξαν ένα 10-0 σερί και πήραν αυτοί το προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με 34-32.

Στην επανάληψη, οι 2 ομάδες είχαν από μία περίοδο. Στην 3η, ελαφρώς καλύτεροι οι Bucks, κατάφεραν στο τέλος της να φέρουν το ματς στα ίσα (45-45) και όλα έδειχναν ότι πάμε σε χιτσκοκικό φινάλε. Μέχρι τα μισά της 4ης περιόδου, το παιγνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, όμως από το 33′ και μετά οι παίκτες του Γιώργου Τσουρουνάκη πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Αργά και σταθερά, κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς προς τη λήξη του έχοντας ένα προβάδισμα 3-4 πόντων, το οποίοι οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν ποτέ, παρά τις ευκαιρίες που είχαν. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε το σκορ να κλείνει στο 61-57 και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νέα επιτυχία τους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κωνσταντίνος Τσούνης, ο οποίος πέτυχε και double-double (19 πόντοι-10 ριμπάουντ), ενώ μεγάλο παιγνίδι έκανε και ο Αντρέας Θεμιστοκλέους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Φωτίου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή των Πελαγία και Σφηκουρή.