Εντυπωσιακή η ΡΝ99, κέρδισε τους Warriors και το εισιτήριο για τον Τελικό

0

Σπουδαία νίκη πέτυχε χθες βράδυ η ομάδα της ΡΝ99, η οποία επικράτησε των Warriors στον χθεσινό πρώτο Ημιτελικό του Πρωταθλήματος Λευκωσίας με 59-76, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση για τον Μεγάλο Τελικό της 11ης του Απρίλη. Από την άλλη, οι “Πολεμιστές” δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα στον κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς, φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και μοιραία γνώρισαν την ήττα, η οποία θα τους οδηγήσει στον Μικρό Τελικό που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του English School, ο οποίος μεταδόθηκε ζωντανά από τη σελίδα μας στο Facebook, είχε δύο πτυχές: στο Α’ μέρος οι δύο μονομάχοι παρουσιάστηκαν ισοδύναμοι, είχαν από ένα δεκάλεπτο και προσπάθησαν αμφότεροι να πάρουν τα ηνία του αγώνα, χωρίς όμως κάποιος από τους δύο να ξεφύγει στο σκορ. Καλύτερα μπήκε στο παρκέ η ομάδα της ΡΝ99, η οποία προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-16, στην πορεία όμως του παιγνιδιού οι Warriors κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιγνίδι και να πάρουν αυτοί κεφάλι στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 34-30.

Στην επανάληψη όμως τα δεδομένα άλλαξαν άρδην. Η ομάδα της ΡΝ99 από το 23′ και μετά, σημείο όπου ξαναπήρε το προβάδισμα με 34-35, έδειξε να πατά πιο γερά στο παρκέ, είχε σαφώς μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, βραχυκύκλωσε τα ατού των αντιπάλων της και με την πάροδο του χρόνου έδειχνε να είναι πιο σωστά στοχοπροσηλωμένη. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την ομάδα του Αλέξη Γεωργιάδη μπροστά με 43-50 και έχοντας πλέον τον αέρα και την ψυχολογία με το μέρος της έκανε ό,τι ήθελε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Αντρέα Κόκκινου δεν είχε τις απαιτούμενες απαντήσεις (κυρίως επιθετικά) και σε συνδυασμό με την εξαιρετική ευστοχία των παικτών της ΡΝ99 ειδικά από τα 6,75m, από ένα σημείο και μετά έριξε λευκή πετσέτα. Το τελικό 59-76 ήρθε ως φυσιολογικό επιστέγασμα της πολύ καλής λειτουργίας των τυπικά φιλοξενουμένων σε άμυνα και επίθεση κυρίως στο 2ο μέρος, η οποία τους έδωσε το ροζ φύλλο αγώνος και το εισιτήριο για τον Μεγάλο Τελικό.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Πέτρος Κονναφής, ο οποίος πρόσθεσε άλλο ένα double-double στο ενεργητικό του (17 πόντοι, 15 ριμπάουντ) και τον ακολούθησαν οι Γιαννάκης Προκοπίου με 16, Μιχάλης Τουμάζου με 14 και Αλέξης Γεωργιάδης με 13. Από τους Warriors ξεχώρισε ο Μιχάλης Σάββα με 16 πόντους, με βασικούς συμπαραστάτες τον Πόλυ Ιερωνυμίδη με 14 και τον Σοφοκλή Σοφοκλέους με 10. Πλέον, η ΡΝ99 προετοιμάζεται για τον Μεγάλο Τελικό της ερχόμενης Πέμπτης, ενώ οι Warriors θα παίξουν στον Μικρό Τελικό την επόμενη Τρίτη.