Επίδειξη ισχύος από τους Warriors απέναντι στους P&P

0

Άνετη νίκη πέτυχαν χθες βράδυ οι EUC Warriors απέναντι στην ομάδα της Ρ&Ρ, την οποία κέρδισαν με 85-52, σημειώνοντας την μεγαλύτερη νίκη μέχρι στιγμής στο Πρωτάθλημα από πλευράς διαφοράς στο σκορ. Για την ομάδα της P&P από την άλλη, η χθεσινή ήττα από έναν ισχυρό αντίπαλο δεν θα πρέπει να προκαλεί απογοήτευση, δεδομένου μάλιστα κιόλας ότι έχουν προστεθεί στο ρόστερ της ομάδας ορισμένες πολύ αξιόλογες μονάδες και ενδεχομένως να χρειάζεται και ο απαιτούμενος χρόνος προσαρμογής.

Ο αγώνας στο κλειστό του English School χθες βράδυ, ο οποίος μεταδόθηκε ζωντανά και μέσω της σελίδας του Χειμερινού στο Facebook, παρουσίασε ενδιαφέρον ουσιαστικά μόνο στο 1ο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στους γηπεδούχους, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν κιόλας με τη λήξη του με 12-15. Με την έναρξη της 2ης περιόδου όμως, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην. Η ομάδα του Αντρέα Κόκκινου, η οποία είχε και αρκετά νέα πρόσωπα στο παρκέ, πολύ γρήγορα πήρε τα ηνία του αγώνα, ισοφάρισε, πέρασε μπροστά, πάτησε γκάζι κι εξαφανίστηκε.

Με ένα επιμέρους σκορ 31-9 στη 2η περίοδο, οι “Πολεμιστές” με τη λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν να ξεφύγουν με +19 πόντους (43-24), μη επιτρέποντας στην ομάδα του Πάμπου Παπαχαραλάμπους να έχει οποιεσδήποτε άλλες βλέψεις από το παιγνίδι. Στην επανάληψη, το σκηνικό συντηρήθηκε στα ίδια επίπεδα, με τους Warriors να κτυπούν αλύπητα από την περιφέρεια, βρίσκοντας συνολικά 13 φορές στόχο από τα 6,75m. Η 3η περίοδος έληξε με το σκορ στο 66-35 και η 4η, η οποία είχε μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, έληξε με τον τελικό δείκτη στο 85-52.

Εξαιρετικό παιγνίδι για τους νικητές έκαναν οι Πόλυς Ιερωνυμίδης (19 πόντοι με 5 τρίποντα), Μιχάλης Σάββα (18 πόντοι με 3 τρίποντα) και Νικόλας Ιωάννου με 12 πόντους. Από πλευράς P&P ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σελιτάς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και το νέο μεταγραφικό απόκτημα, ο Φαίδρος Χαραλάμπους με 13.

Στην επόμενη αγωνιστική, οι Warriors θα αγωνιστούν εκτός έδρας με την Crepaland, ενώ οι Ρ&Ρ θα φιλοξενήσει τους Nicosia Wizards.