Εξαιρετικές οι All’D Stars κέρδισαν εύκολα τις Black Panthers

0

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα των All’D Stars έφτασε σε μία άνετη εκτός έδρας νίκη χθες βράδυ επικρατώντας των Black Panthers (για 2η φορά μάλιστα στην Κανονική Περίοδο) με 29-52 και ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή της Βαθμολογίας. Για την ομάδα της Κωνσταντίνας Κουζάλη από την άλλη, αυτή ήταν η 3η ήττα στους 4 αγώνες που έδωσαν μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, η οποία την κρατά προς το παρόν στην 3η θέση της Βαθμολογίας του Πρωταθλήματος Γυναικών.

Στον χθεσινό αγώνα που διεξήχθηκε στο Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας, η ομάδα της Άντρης Χατζημπέη ήταν εμφανώς καλύτερη των αντιπάλων της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ήδη από την 1η περίοδο απέκτησε προβάδισμα 13 πόντων (6-19), το οποίο πλησίασε τους 20 πόντους μέχρι τη λήξη του Α’ μέρους (12-31), δείχνοντας ότι δεν θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να φτάσει σε μία εύκολη επικράτηση.

Οι γηπεδούχες στην επανάληψη προσπάθησαν να εξισορροπήσουν κάπως την κατάσταση και ως ένα βαθμό τα κατάφεραν, για ένα διάστημα της 3ης περιόδου. Με ένα σερί 12-3 πέτυχαν να ρίξουν τη διαφορά σημαντικά (στο 26′ το σκορ έγινε 24-34) και έδειξαν προσωρινά ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από το παιγνίδι. Οι All’D Stars όμως πολύ σύντομα επανέκτησαν τον έλεγχο και με την πάροδο του χρόνου όχι απλώς επανέφεραν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, αλλά προοδευτικά διεύρυναν το προβάδισμά τους.

Η κόρνα της Γραμματείας βρήκε τον φωτεινό πίνακα να γράφει το τελικό 29-52 και τις παίκτριες της ομάδας της Λάρνακας να πανηγυρίζουν το 3ο τους ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαία από τις νικήτριες η Άντρια Κιρκίνη, η οποία πέτυχε 25 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασσίστ και έκανε 4 κλεψίματα! Πολύ σημαντική επίσης ήταν η συμβολή των Χατζημπέη και Καλλή. Από τις Black Panthers ξεχώρισαν η Κωνσταντίνα Κουζάλη, η Ana Quesada και η Χρυσταλλένη Σωκράτους.