Λύγισε και τους NBA Friends το CyprusBasket (video)

0

Την 9η του νίκη σε 11 αγώνες πέτυχε χθες βράδυ η ομάδα του CyprusBasket, η οποία σε μία αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση επικράτησε στο τέλος των NBA Friends με 81-66 και διατηρήθηκε στην κορυφή της Βαθμολογίας, ανεξαρτήτως των αποτελεσμάτων των υπολοίπων ομάδων. Για τη φιλοξενούμενη ομάδα, ο χθεσινός αγώνας προστέθηκε στις ήδη πολύ καλές εμφανίσεις που έχει πραγματοποιήσει μέχρι τώρα στο Πρωτάθλημα, αν και δεν συνοδεύτηκε στο τέλος από το ανάλογο αποτέλεσμα.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του English School, ο οποίος μεταδόθηκε ζωντανά από τη σελίδα μας στο Facebook, για αρκετά μεγάλο διάστημα ήταν πολύ ισορροπημένος με τις 2 ομάδες να ακολουθούν κατά πόδας η μία την άλλη, παρά τις αρκετές απουσίες που είχαν αμφότερες. Μέχρι και τα μισά περίπου της 4ης περιόδου, οι NBA Friends προέβαλλαν σθεναρή αντίσταση στους πρωτοπόρους του CyprusBasket, μη επιτρέποντάς τους να ξεφύγουν στο σκορ. Από την 1η κιόλας περίοδο, το παιγνίδι φαινόταν ότι θα πήγαινε σε λεπτή γραμμή, αν και προς το τέλος της οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν κάπως προηγούμενοι στα τελευταία στάδια της με 22-13.

Image

Στη 2η περίοδο όμως, οι παίκτες του Παναγιώτη Μπακόπουλου επανήλθαν, έτρεξαν ένα δικό τους σερί και κατάφεραν σχετικά γρήγορα να ισορροπήσουν τον αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή 37-38. Στην επανάληψη, το σκηνικό συνεχίστηκε στο ίδιο ακριβώς μοτίβο με τις 2 ομάδες να μην ξεκολλά η μία από την άλλη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 53-55, ενώ μέχρι και το 4ο λεπτό της τελευταίας περιόδου οι 2 ομάδες εξακολουθούσαν να βρίσκονται πλάι-πλάι.

Απ’ εκείνο το σημείο και μετά όμως, η ομάδα του CyprusBasket έσφιξε γερά την άμυνά της, πάτησε γκάζι στην επίθεση, έβγαλε αρκετούς αιφνιδιασμούς και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλό της να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Το 81-66 έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στο τέλος οι NBA Friends φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων.

Κορυφαίος από τους νικητές ήταν ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασσίστ και είχε efficiency score 30! Από πολύ κοντά σε επίδοση ήταν και οι Κωνσταντίνος Θεοχαρίδης και Γιάννης Δάμαλης. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν ο Κωνσταντίνος Σελιτάς και ο Κωνσταντίνος Αυγερόπουλος, με τον τελευταίο μάλιστα να πετυχαίνει double-double (15 πόντοι, 14 ριμπάουντ), ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Ανδρέου και Μπακόπουλος.