Με 2η νίκη επί της Ρ&Ρ σφράγισε το εισιτήριο για τους 4 το CyprusBasket

0

Το τελευταίο εισιτήριο για τα Ημιτελικά βρήκε κάτοχο χθες βράδυ, καθώς η ομάδα του CyprusBasket επικράτησε για 2η φορά της Ρ&Ρ εκτός έδρας με 52-56 και πλέον προετοιμάζεται ενόψει του αγώνα της χρονιάς με αντίπαλο την Crepaland. Για την ομάδα της Ρ&Ρ ο χθεσινός ήταν ο τελευταίος αγώνας για τη φετινή σεζόν, σε μια χρονιά η οποία κύλησε ιδανικά έχοντας διανύσει μία εξαιρετική πορεία και η οποία έκλεισε αφήνοντας στους παίκτες της μία γλυκόπικρη γεύση, καθώς και χθες έχασε τον αγώνα στις λεπτομέρειες.

Η χθεσινή αναμέτρηση στο κλειστό του Αγίου Δομετίου κύλησε με πανομοιότυπο τρόπο, όπως αυτή της περασμένης εβδομάδας, στην οποία και πάλι είχε επικρατήσει το CB με 83-81 και κρίθηκε ουσιαστικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Νεοκλή Θεοχαρίδη μπήκε καλύτερα προηγούμενη γρήγορα ακόμα και με +11 (16-5 στο 6′), όμως εξελικτικά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως τα δεδομένα μειώνοντας στο τέλος της 1ης περιόδου με 13-17. Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος, με την Ρ&Ρ σε κάποιο σημείο να παίρνει μάλιστα και κεφάλι στο σκορ (24-22 στο 15′), όμως σύντομα οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν τα ηνία στο προβάδισμα κλείνοντας το τέλος του ημιχρόνου μπροστά με 30-34.

Στην επανάληψη, παρόμοιο ήταν το σκηνικό όπως το ξεκίνημα του αγώνα, με το CB να πατάει πιο καλά στο παρκέ και την Ρ&Ρ να συναντά δυσκολίες στο να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Το τέλος της 3ης περιόδου διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, οι οποίοι προηγούνταν πλέον με +7 (37-44). Το μομέντουμ έδειχνε πλέον ότι η ομάδα του CB θα έφτανε εύκολα ή δύσκολα στη νίκη, δεδομένου ότι 5 λεπτά πριν το τέλος συντηρούσε το υπέρ της προβάδισμα με 41-47 και είχε και το +2 από το πρώτο παιγνίδι. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιγνίδι μειώνοντας 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 50-53, όμως πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι στο τέλος έφτασαν στο τελικό 52-56 που τους έδωσε και το εισιτήριο για τα Ημιτελικά.

Κορυφαίος και χθες για τους νικητές ο Αλέκος Παπαδόπουλος, ο οποίος πρόσθεσε άλλο ένα double-double στο ενεργητικό του (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ), με κύριους συμπαραστάτες τον Πάνο Σερδάρη με 11 και τον Σταμάτη Μακρή με 9. Από την ομάδα του Πάμπου Παπαχαραλάμπους ξεχώρισε ο Chris O’ Quinn με 16 πόντους και τον ακολούθησαν ο Παναγιώτης Κουτούσης με 15 και ο Κωνσταντίνος Σελιτάς με 7. Στα Ημιτελικά πλέον το CyprusBasket θα αγωνιστεί κόντρα στην Crepaland σε αγώνα που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στις 20:30 στο κλειστό του Αγίου Δομετίου, ενώ η Ρ&Ρ αποχαιρετά την φετινή διοργάνωση.