Με νίκες για UNIC και ΤΕΠΑΚ ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα

0

Όλα τα ωραία φθάνουν πάντα στο τέλος τους, και έτσι έγινε και με το πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας ανδρών, με δύο ματς διαδικαστικού χαρακτήρα που έγιναν την Τρίτη (21/02).

Για την ιστορία το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κέρδισε το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο με 65-49 στη Λεμεσό, ενώ το Πανεπιστήμιο Κύπρου κέρδισε επίσης εκτός έδρας το Frederick με 71-52.

Το φετινό πρωτάθλημα ήταν πέρα για πέρα ανταγωνιστικό, καθότι τρεις ομάδες διεκδίκησαν στα ίσα τον τίτλο, αλλά τελικά στο νήμα, το Ευρωπαϊκό κατάφερε να πανηγυρίσει μια τεράστια επιτυχία. Μέχρι το τέλος του α’ γύρου, Ευρωπαϊκό, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και Πανεπιστήμιο Κύπρου ήταν ισόβαθμα στην πρώτη θέση, αλλά μια δυνατή και αήττητη πορεία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου έφεραν το πρωτάθλημα προς τον Στρόβολο!

Τα οφέλη του πρωταθλήματος ήταν πολλαπλά, αφού αρκετοί αθλητές – φοιτητές πήραν χρόνο συμμετοχής σε ανταγωνιστικούς αγώνες συλλέγοντας εμπειρίες για την μετέπειτα πορεία τους στον χώρο του αθλητισμού, ενώ με τις επιδόσεις τους, «ανάγκασαν» αρκετό κόσμο να έρθει στο γήπεδο και να παρακολουθήσει από κοντά τις προσπάθειες τους.