Νέα νίκη για τις Blue Cats επί των ETHA Court Queens

0

Το 4ο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνος και 6ο συνολικά κατέκτησαν χθες βράδυ οι Blue Cats, οι οποίες επικράτησαν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Γυναικών των ETHA Court Queens με 51-25 και πέρασαν (έστω και προσωρινά) στην κορυφή της Βαθμολογίας με 13 βαθμούς, έναν περισσότερο από τις δεύτερες Moufflons που αγωνίζονται αύριο. Για την ομάδα της Έγκωμης από την άλλη αυτή ήταν η 5η φετινή ήττα στο Πρωτάθλημα, η οποία τις κρατά στην 4η θέση με 9 βαθμούς.

Η αναμέτρηση στο Γυμνάσιο Αγίου Δομετίου χθες βράδυ ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, οι οποίες από πολύ νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους και ότι δεν θα επέτρεπαν στις αντιπάλους τους να διεκδικήσουν κάτι ιδιαίτερο από τον αγώνα. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα των παικτριών της Αθηνάς Παπαγιάννη ήταν στο 15-7, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (31-13).

Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν ιδιαίτερα στην επανάληψη, δεδομένου ότι η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν εμφανής. Αυτό όμως έδωσε τη δυνατότητα σε όλες τις παίκτριες που ήταν στους πάγκους των 2 ομάδων να πάρουν χρόνο αρκετό συμμετοχής και να απολαύσουν το παιγνίδι. Η 3η περίοδος έληξε με το σκορ στο 43-21 και το τελικό σφύριγμα έγραψε το 51-25 που έδωσε τη νίκη στις γηπεδούχους.

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Πόπη Φραγκέσκου, η οποία σημείωσε 18 πόντους με κύριες συμπαραστάτριες την Μαρία Κώστα με 10 και την Αργυρώ Ολυμπίου με 8. Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ίγκριντ Ακαθιώτου με 9 πόντους και την ακολούθησαν η Αντριάνα Παυλίδου με 6 και η Μαριάννα Καραβάλη με 4. Την επόμενη αγωνιστική οι Blue Cats θα υποδεχθούν τις Black Panthers, ενώ οι ETHA Court Queens θα αγωνιστούν εκτός έδρας με τις All’D Stars.