Νίκη “χρυσάφι” για την ΕΑΚ επί των Nicosia Wizards

0

Την πολυτιμότερη ενδεχομένως νίκη της στο φετινό Πρωτάθλημα πανηγύρισε χθες βράδυ η ομάδα της Ένωσης Αθλητικογράφων Κύπρου, η οποία κέρδισε εντός έδρας τους Nicosia Wizards με 83-63, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για είσοδο στην πρώτη 12άδα και στα πλέι-οφ. Από την άλλη, για τους “Μάγους” η χθεσινή ήττα πιθανώς να στοιχίσει, δεδομένου ότι στην παρούσα φάση ισοβαθμούν πολλές ομάδες από την 9 μέχρι την 13η θέση με 20 βαθμούς, όμως οι Λακαταμίτες έχουν ίσως το δυσκολότερο πρόγραμμα από όλους για τη συνέχεια (με ΡΝ99 και CB). Βέβαια, τα πάντα θα κριθούν στο γήπεδο, επομένως κανείς δεν μπορεί να αισθάνεται σίγουρος ότι έχει εξασφαλίσει το οτιδήποτε ή ότι είναι χαμένος από χέρι.

Η κρίσιμη αναμέτρηση χθες βράδυ στο Α’ Δημοτικό του Αγίου Δομετίου εξελίχθηκε στο τέλος ιδανικά για την ομάδα των “Αθλητικογράφων”, οι οποίοι ειδικά στο Β’ ημίχρονο έκαναν το παιγνίδι δικό τους και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν οποιαδήποτε όνειρα για το διπλό. Μέχρι και τα μισά της 2ης περιόδου, το παιγνίδι ήταν αρκετά ισοδύναμο και οι 2 μονομάχοι έδειχναν ότι είχαν αμφότεροι τα φόντα να φθάσουν στο ροζ φύλλο αγώνος. Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-15, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Βόρι Καραγιάννη μπροστά στο σκορ με +10 (42-32).

Στην επανάληψη και έχοντας σε δαιμονιώδη φόρμα τον Κώστα Παπαθανασίου, οι γηπεδούχοι επικράτησαν πλήρως της ομάδας των Παπαηρακλέους-Θωμά, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς σε επίπεδα πέριξ των 20 πόντων. Η 3η περίοδος έληξε με τη διαφορά υπέρ της ΕΑΚ στο 66-47 και η τελευταία περίοδος απλά συντήρησε το προβάδισμα των γηπεδούχων, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Το τελικό σφύριγμα της κόρνας της Γραμματείας βρήκε το σκορ στο 83-63 και την ομάδα της ΕΑΚ να πανηγυρίζει το υπερπολύτιμο 6ο φετινό ροζ φύλλο αγώνος της.

MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Παπαθανασίου, ο οποίος πρόσθεσε άλλο ένα double-double στην εξαιρετική πορεία του, σημειώνοντας 31 πόντους, μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, μοιράζοντας 8 ασσίστ και καταγράφοντας efficiency score 49! Κύριοι συμπαραστάτες του ήταν ο Αντρέας Ιακώβου με 16 πόντους και ο Παρασκευάς Αντωνίου με 13. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Σωτήρης Χριστοδούλου με 16 πόντους και ο Άγγελος Μιχαηλίδης με 15 και τους ακολούθησε ο Στέλιος Χατζηαναστασίου με 13. Την επόμενη αγωνιστική η ΕΑΚ θα αγωνιστεί με την First Shoot Basket, ενώ οι Nicosia Wizards θα φιλοξενήσουν την ΡΝ99.