Προβάδισμα πρόκρισης για τους NBA Friends επί των Bucks

0

Το 1-0 στις νίκες στα μεταξύ τους παιγνίδια για την Α’ Φάση των πλέι-οφ έκαναν χθες βράδυ οι NBA Friends, οι οποίοι κέρδισαν τους Bucks 1931 με 48-57 και έθεσαν τις βάσεις για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η νίκη με +9 από μόνη της δεν διασφαλίζει βεβαίως κάτι για τους NBA Friends, είναι παρόλ’ αυτά ένα σημαντικό “μαξιλαράκι” το οποίο μπορεί να αποδειχθεί και καθοριστικό στο τέλος, δεδομένου ότι η πρόκριση θα κριθεί στους 2 αγώνες.

Στον χθεσινοβραδυνό αγώνα στο Λύκειο Αποστόλου Βαρνάβα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι NBA Friends είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, άλλοτε με μικρή και άλλοτε με μεγαλύτερη διαφορά και δεν επέτρεψαν στους τυπικά γηπεδούχους Bucks να επαναλάβουν το κατόρθωμά τους που πέτυχαν στην Κανονική Περίοδο. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιγνίδι ήταν αναγνωριστικό και οι 2 ομάδες βάδιζαν πλάι-πλάι με αποτέλεσμα να λήξει με 13-12 υπέρ των Bucks.

Σταδιακά όμως η ομάδα του Παναγιώτη Μπακόπουλου άρχισε να ανεβάζει στροφές και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πήρε αυτή κεφάλι στο σκορ προηγούμενη με 26-29. Παρομοίως στο Β’ ημίχρονο, οι NBA Friends συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και κατά διαστήματα έφεραν τη διαφορά ακόμη και σε διψήφια επίπεδα. Το τέλος της 3ης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται με 39-45, ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά ακόμη και στο +12.

Στα πολύ τελευταία στάδια του αγώνα, το προβάδισμα των “φιλοξενουμένων” ήταν στο 45-57 και θα παρέμενε ως τέτοιο αν ο Γιάννης Κρεμμός δεν ευστοχούσε σε τρίποντο δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, μειώνοντας την απόσταση από το -12 στο -9. Κορυφαίος για τους νικητές ο συνήθης ύποπτος Κωνσταντίνος Σελιτάς (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), ο οποίος είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Κούρτογλου και Αυγερόπουλο, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε και ο Ανδρέου. Από τους Bucks ξεχώρισαν ο Αρχηγός Αντρέας Καψός, ο οποίος επανήλθε μετά από κάποιο διάστημα απουσίας, ο Γιώργος Πελαγίας (με 17 ριμπάουντ!), αλλά και οι Κρεμμός και Φωτίου.