Τεράστιο διπλό του CB, πήρε τη νίκη και το αήττητο της Crepaland

0

Την σπουδαιότερη μέχρι στιγμής νίκη της στο φετινό Πρωτάθλημα πανηγύρισε χθες βράδυ η ομάδα του CyprusBasket, η οποία πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε την μέχρι χθες αήττητη Crepaland και μάλιστα εκτός έδρας με 78-93, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 4η θέση της Βαθμολογίας. Για την ομάδα της Crepaland, η χθεσινή ήταν η πρώτη ήττα στη διοργάνωση η οποία μπορεί να μην της στερεί την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα, πλην όμως θα νιώθει πιο κοντινή την ανάσα της PN99 και των Warriors που καραδοκούν.

Η αναμέτρηση στο Γυμνάσιο Αγίου Δομετίου χθες βράδυ ήταν ένας αγώνας ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες και ήταν αυτός με τον μεγαλύτερο συνολικό αριθμό πόντων που σημειώθηκαν στη φετινή σεζόν. Στο Α’ ημίχρονο, αλλά και μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, προμηνύοντας ότι η εξέλιξη θα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα. Ελαφρώς καλύτεροι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στη λήξη της 1ης περιόδου με 28-24, προβάδισμα το οποίο συντήρησαν μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο έληξε με 52-47.

Τα δεδομένα άλλαξαν όμως στην επανάληψη, αφού η ομάδα του Νεοκλή Θεοχαρίδη, έχοντας και τον Γιάννη Δαμαλή στη διάθεσή της, άρχισε σταδιακά να ανεβάζει στροφές και να βάζει δύσκολα στους πρωτοπόρους, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αλέξη Ζαχαρίου. Από το 26′ και μετά, η ομάδα του CyprusBasket πήρε το προβάδισμα με 62-59 και από εκείνο το σημείο και μετά δεν γύρισε ποτέ πίσω το κεφάλι. Έχοντας σε φοβερή βραδιά τους Παπαδόπουλο, Δαμαλή, Γκαβοτάσιο και Μακρή, η ομάδα του CB με την πάροδο του χρόνου ολοένα και διεύρυνε το προβάδισμά της, με την Crepaland να μην μπορεί να παρακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενουμένων.

Η 3η περίοδος έληξε με 64-71 και το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του CyprusBasket να κερδίζει με το εμφατικό 78-93 και να πανηγυρίζει το 7ο φετινό ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλέκος Παπαδόπουλος, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους, όσους ακριβώς και ο πολυτιμότερος της Crepaland Χάρης Σπύρου. Οι υπόλοιποι που ξεχώρισαν από πλευράς CB ήταν οι Γιάννης Δαμαλής με 17, Σταμάτης Μακρής με 16 και Σωτήρης Γκαβοτάσιος με 15, ενώ από πλευράς Crepaland ήταν οι Γιώργος Τσαγγαρίδης με 14 και Γιώργος Κουζαπάς με 10.

Την επόμενη αγωνιστική, η Crepaland θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τους UNIC Senior Eagles, ενώ το CyprusBasket θα φιλοξενήσει τον Δήμο Έγκωμης.