Αγχώδης αλλά σημαντική νίκη για τους Nicosia Wizards επί των Olympos Wolves

0

Την 2η τους νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα πανηγύρισαν χθες βράδυ οι Nicosia Wizards, οι οποίοι τα χρειάστηκαν λίγο προς το τέλος, αλλά πήραν την πολύτιμη νίκη επί των Olympos Wolves με 71-67, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για την ομάδα των Wolves, παρά την δυναμική αντεπίθεση προς το τέλος του παιγνιδιού, δεν αποφεύχθηκε τελικά η 3η ήττα στα 4 φετινά παιγνίδια που έχει δώσει, η οποία την διατηρεί στο 2ο μισό της βαθμολογίας.

Παρά το φαινομενικά πολύ κλειστό τελικό αποτέλεσμα, η αναμέτρηση χθες βράδυ στο κλειστό του Λυκείου Αγίου Γεωργίου στη Λακατάμεια, στο μεγαλύτερο διάστημά της κάθε άλλο παρά αμφίρροπη έδειχνε, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να επιβληθούν σε όλους τους τομείς και ειδικά στα πρώτα 3 δεκάλεπτα. Στην 1η περίοδο, οι “Μάγοι” απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα (17-15), το οποίο όμως μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου διευρύνθηκε φτάνοντας το +12 (44-32).

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε ο αγώνας και στην επανάληψη, με την ομάδα των Θωμά-Παπαηρακλέους να υπερέχει των φιλοξενουμένων και να ανοίγει ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, η οποία στο τέλος της 3ης περιόδου έφτασε το +18 (60-42). Στην τελευταία περίοδο όμως η εικόνα ανατράπηκε και η φαινομενικά εύκολη νίκη των Wizards λίγο έλειψε να μετατραπεί σε οδυνηρή ήττα. Οι “Λύκοι” με μία αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 11-25 κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά και ενδεχομένως αν είχαν περισσότερο χρόνο στη διάθεσή τους να έφταναν ακόμα και στην μεγάλη ανατροπή.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε νικητές τους γηπεδούχους να παίρνουν μία αγχώδη όπως εξελίχθηκε, αλλά σημαντική νίκη με 71-67. Κορυφαίος από τους νικητές ο Σωτήρης Χριστοδούλου με 24 πόντους και τον ακολούθησαν οι Στέλιος Χατζηαναστασίου με 18 και Άγγελος Μιχαηλίδης με 15. Από τους φιλοξενουμένους ξεχώρισε ο Αντρέας Γεωργίου, ο οποίος σημείωσε double-double (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), με κύριους συμπαραστάτες τον Νικόλα Παναγιώτου με 15 πόντους και τον Δημήτρη Μακρή με 10.

Την επόμενη αγωνιστική οι Nicosia Wizards θα αγωνιστούν εκτός έδρας με τη Γροθιά-Κερύνεια, ενώ οι Olympos Wolves θα φιλοξενηθούν από την First Shoot Basket.