Νίκη με ανατροπή για την First Shoot Basket επί των Bucks (βαθμολογία)

0

Την 5η διαδοχική νίκη της (8η συνολικά) πανηγύρισε χθες βράδυ η First Shoot Basket, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τους Bucks με 53-62 και ανέβηκε στο 7ο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα παρέα με την Think Colour, με την οποία όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω της νίκης στο μεταξύ τους παιγνίδι. Για τους Bucks από την άλλη, η χθεσινή ήττα κατέστησε πολύ δύσκολα τα δεδομένα για είσοδο στα πλέι-οφ, αφού βρίσκονται στην 14η θέση και θα πρέπει να ξεπεράσουν δύο ομάδες στη Βαθμολογία, οι οποίες θα πρέπει να δεχθούν ισάριθμες ήττες στους εναπομείναντες 2 αγώνες, σενάριο αρκετά δύσκολο, όχι όμως αδύνατο.

Η αναμέτρηση χθες βράδυ στο κλειστό του English School εξελίχθηκε σε θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν απόλυτα ισοδύναμες και διεκδικούσαν με πάθος τη νίκη μέχρι τα τελευταία στάδιά του. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (έστω και μικρό) στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, το οποίο κατάφερναν να διατηρούν με κάποιες αυξομειώσεις. Η πρώτη περίοδος έληξε με 16-14 και το ημίχρονο βρήκε τους Bucks μπροστά με +6 (33-27). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και στο +10 στο ξεκίνημα της επανάληψης (37-27 στο 22′), όμως με ένα σερί 16-3 η ομάδα του Αντώνη Ρουσσάκη ανέτρεψε τα σε βάρος της δεδομένα παίρνοντας αυτή κεφάλι στο σκορ με 40-43 μέσα σε 4′.

Τα συνεχή σκαμπανεβάσματα επανέφεραν τους γηπεδούχους στο προβάδισμα με 48-44 με τη λήξη της 3ης περιόδου και όλα έδειχναν ότι τα πράγματα όδευαν προς συναρπαστικό φινάλε. Το προβάδισμα των Bucks με +4 (52-48) συνεχίστηκε μέχρι και τα μισά της 4ης περιόδου, απ’ εκείνο το σημείο και μετά όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους, βρήκαν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις (κυρίως στο πρόσωπο του Γιώργου Γεωργίου) και με ένα απίθανο σερί 14-1 έφτασαν σε άλλη μία επιτυχία.

MVP για τους νικητές ο συνήθης ύποπτος Γιώργος Γεωργίου, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, αλλά και ο Γιάννης Κοντόπουλος με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και τον Χρίστο Πιτζιολή να τους ακολουθεί με 10. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Χαράλαμπος Τιμοθέου και ο Αντρέας Φωτίου με 18 πόντους έκαστος, με κύριο συμπαραστάτη τον Αλέξανδρο Γεννάρη με 10. Την ερχόμενη αγωνιστική οι Bucks θα αγωνιστούν εκτός έδρας με τον Δικηγορικό Σύλλογο, ενώ η First Shoot θα αγωνιστεί με αντίπαλο την ΕΑΚ.