Νίκη με ανατροπή για το CB επί της ΕΑΚ και πλώρη για Ημιτελικά

0

Στον καλύτερο και μακράν πιο αμφίρροπο αγώνα της σειράς των Προημιτελικών, η ομάδα του CyprusBasket επικράτησε χθες βράδυ δύσκολα της ΕΑΚ με 71-66, εξασφαλίζοντας παράλληλα το 4ο εισιτήριο για τα Ημιτελικά, όπου την αναμένει η Γροθιά-Κερύνεια. Με τη διεξαγωγή και του χθεσινού αγώνα συμπληρώθηκε το καρέ της ημιτελικής φάσης, η οποία θα διεξαχθεί τη μεθεπόμενη εβδομάδα. Για την ομάδα της ΕΑΚ, η οποία σε ακόμη ένα παιγνίδι έβγαλε πολύ θετική εικόνα και αγωνίστηκε μέχρις εσχάτων για τη νίκη, δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι πέραν των εντυπώσεων και πλέον η προσοχή στρέφεται στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Η χθεσινοβραδυνή αναμέτρηση στο κλειστό του English School, όπως και ο αντίστοιχος μεταξύ των 2 ομάδων στην Κανονική Περίοδο, ήταν πραγματικά ένας αγώνας θρίλερ για πολύ γερά νεύρα, ανάμεσα σε δύο ισάξιες όπως αποδείχθηκε ομάδες, ο οποίος ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Βόρι Καραγιάννη μπήκε φουριόζα στο ματς, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο με 10-19. Στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, η ΕΑΚ διεύρυνε το προβάδισμά της αγγίζοντας ακόμα και το +13, όμως με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Γιάννου Κτωρίδη άρχισε αργά και σταθερά να πλησιάζει απειλητικά.

Το ημίχρονο βρήκε την απόσταση να σμικρύνεται κάπως και να κλείνει στο 31-37 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του CyprusBasket φρόντισαν νωρίς-νωρίς να εξαλείψουν τη διαφορά αρχικά ισοφαρίζοντας και κατόπιν παίρνοντας ελαφρύ προβάδισμα 1-2 πόντων με τελικό σκορ της 3ης περιόδου στο 53-54. Τα πάντα κρίθηκαν τελικά στην τελευταία περίοδο, όπου μέχρι τα μισά της οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Από το 35′ και μετά όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά μπροστά, πήραν ένα προβάδισμα της τάξης των 5-7 πόντων και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Το τελικό 71-66 έδωσε την υπερπολύτιμη νίκη-πρόκριση στους γηπεδούχους, ενώ στους φιλοξενούμενους άφησε την γλυκόπικρη γεύση του “ναι μεν αλλά”. Κορυφαίος από την νικήτρια ομάδα ο Άθως Φεσσάς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, ενώ από πολύ κοντά τον ακολούθησε ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος με 15 και οι Γιάννης Δάμαλης και Κωνσταντίνος Θεοχαρίδης με 10. Από την ομάδα της ΕΑΚ MVP και χθες ο Κώστας Παπαθανασίου με νέο double-double (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ), ο οποίος είχε πολύτιμη συμπαράσταση και από τους Ιακώβου και Λοϊζίδη.